Naga MarketsKurs funta najwyżej od marca. GBP/USD nie reaguje na ryzyko hard BrexituOstatnia runda rozmów między Wielką Brytanią, a Unią Europejską na temat ich przyszłych stosunków zakończyła się bez przełomu, a obie strony utknęły w sytuacji patowej po kolejnym tygodniu trudnych negocjacji. GBP/USD wydaje się ignorować ryzyko hard Brexitu wzrastając siódmą sesję z rzędu. Para walutowa przebiła dziś trzymiesięczne maksimum w okolicach poziomu 1,2650.

  • Czas na negocjacje mija, a kompromis nadal mało prawdopodobny
  • Johnson chce suwerenności i dostępu do rynku UE
  • UE żąda przestrzegania prawa bloku
  • GBP/USD najwyżej od połowy marca

Wielka Brytania ma zaledwie 3 tygodnie na decyzję

Brexit, flaga Wielkiej Brytanii UK, a w tle flagi państw europejskichNegocjatorzy UE i UK są nadal daleko od znalezienia wspólnego konsensusu ws. stosunków handlowych i innych kluczowych kwestii, a napięta atmosfera nie uległa znaczącej poprawie w ostatnich tygodniach. Obie strony mają wydać osobne oświadczenia w sprawie aktualnej sytuacji w piątek po końcowej sesji rozmów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Brak kompromisu między Wielką Brytanią, a UE zwiększa presję na premier Borisa Johnsona i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, aby zainterweniowali bezpośrednio, by przełamać trwający impas. Urzędnicy UE mam nadzieję przekonać Johnsona, aby zasygnalizował chęć kompromisu w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednak to może być „myślenie życzeniowe”, jak twierdzi rzecznik brytyjskiego premiera.

Obie strony nie zrobiły żadnego prawdziwego postępu. Obrady po Brexicie mogą trwać do października, co oznacza miesiące niepewności dla firm i konsumentów – powiedział w czwartek ambasador Niemiec w bloku, Michael Clauss.

Według oficjalnych wypowiedzi obie strony są przygotowane na dalszy ciąg trudnych negocjacji, próbując znaleźć wspólną płaszczyznę.

„Realistyczne podejście”

Uk i BrexitCzy umowa jest możliwa? Tak, zdecydowanie. Myślę jednak, że oznacza to również, iż Wielka Brytania musi mieć bardziej realistyczne podejście. UK nie może mieć pełnej suwerenności, a jednocześnie pełnego dostępu do rynku europejskiego – dodał Clauss.

Obie strony starły się o to, jakie środki będą potrzebne, aby zapewnić równe warunki konkurencji, a także o zapotrzebowanie UE na ciągły dostęp do wód rybackich w Wielkiej Brytanii, które należą do najbardziej żyznych w Europie.

Brytyjczycy naciskają, aby UE wycofała się z żądania utrzymania status quo, co przynosi korzyści krajom takim jak Francja i Hiszpania. Zamiast tego Wielka Brytania chce udzielić dostępu na drodze corocznych negocjacji. UE twierdzi, że nie ma mowy o ogólnej umowie handlowej bez porozumienia w tej sprawie.

invest

Obie strony spierają się również o to, jakie środki będą potrzebne, aby zapewnić równe warunki konkurencji, przy czym UE żąda, aby Wielka Brytania pozostała w zgodzie z wieloma dotychczasowymi zasadami bloku. Rząd brytyjski twierdzi, że już stracił znacznie więcej niż byłoby to w przypadku normalnej umowy handlowej, a zgodzenie się na przepisy UE podważyłoby jego suwerenność narodową.

Zostały tylko trzy tygodnie do kluczowego terminu 30 czerwca, kiedy Wielka Brytania będzie musiała zdecydować, czy zamierza poprosić o przedłużenie negocjacji poza koniec tego roku. Urzędnicy z obu stron mówią jasno – nie spodziewamy się, że tak się stanie.

Johnson wielokrotnie wykluczał scenariusz przedłużenia negocjacji i ostrzegał, że jeśli do końca miesiąca nie nastąpi znaczący postęp, może odejść i przygotować się do opuszczenia jednolitego rynku UE i unii celnej bez zawarcia jakiejkolwiek umowy handlowej tj. hard Brexit. Spowodowałoby to nałożenie kosztownych taryf na towary będące przedmiotem wymiany między obiema stronami i zmusiłoby firmy do zmagania się z dodatkową biurokracją.

Kurs funta przebija trzymiesięczny opór

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrastają siódmą sesję z rzędu co pozwoliło przeforsować ważny, trzymiesięczny poziom oporu 1,2646. W piątek cena dotarła do poziomu 1,27, najwyższego od 12 marca. Tym samym kupujący otworzyli drogę w kierunku psychologicznego oporu 1,30. Jego przebicie umożliwiłoby test tegorocznego maksimum 1,3520. Jednak do tego długa droga, a zamknięcie dzisiejszej świecy może mieć spory wpływ na przyszły tydzień. Znaczące zamknięcie powyżej 1,2646 utrzyma presję kupujących. Jednak nieznaczne zamknięcie nad lub w okolicach tego poziomu może wywołać falę spadkową w najbliższych sesjach.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here