Naga MarketsKontrakty terminowe na GPW - wprowadzenie do inwestycji z dźwignią finansowąPodczas konferencji ABC Inwestowania, przeprowadzony został panel, który został zatytułowany: “Pasywna Rewolucja puka do Polski – o funduszach ETF i indeksowych”. Program poprowadził Artur Wiśniowski – Auror z serwisu Stockbroker.pl. Z materiału dowiesz, czym są fundusze ETF oraz fundusze indeksowe. Jaka jest różnica między funduszami aktywnymi a pasywnymi, ze wskazaniem przykładów rynkowych.

  • Dlaczego na świecie mówi się o pasywnej rewolucji?
  • Czym są fundusze ETF oraz fundusze indeksowe?
  • Czym się różnią fundusze aktywne od funduszy pasywnych?
  • Zarejestruj się na ABC Inwestowania i odbierz nagrania z wszystkich wykładów!

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Fundusze ETF

Fundusz ETF jest notowany na giełdzie i stanowi grupę papierów wartościowych, które można kupić lub sprzedać na giełdzie za pośrednictwem wybranego brokera. Jeśli chodzi o możliwości inwestycyjne, fundusze ETF mogą oferować szeroką grupę klas aktywów – począwszy od tradycyjnych inwestycji w spółki giełdowe, aż po inne instrumenty, takie jak waluty czy towary. Warto dodać, że struktury ETF umożliwiają inwestorom otwieranie krótkich pozycji na rynku, uzyskiwanie dźwigni finansowej i unikanie podatków od krótkoterminowych zysków kapitałowych w niektórych jurysdykcjach.

Fundusze giełdowe są jednym z najbardziej poszukiwanych instrumentów finansowych przez inwestorów. Fundusze ETF oferują szeroki wachlarz korzyści, a jeśli zostaną starannie wybrane, mogą być doskonałym sposobem na osiąganie dodatnich wyników inwestycyjnych.

Fundusze indeksowe

Fundusze indeksowe to rodzaj funduszy inwestycyjnych, a te z kolei polegają na zbiorowym lokowaniu środków w różne aktywa (akcje, obligacje, waluty, instrumenty pochodne itp.), w których można wykupić uczestnictwo w wybranych jednostkach. Fundusze indeksowe to ich szczególny rodzaj ponieważ “śledzą indeks”, który wyliczany jest na podstawie notowań aktywów wchodzących w jego skład.

Zobacz również: Duzi inwestorzy obserwują poczynania giełdowe tych mniejszych, w celu optymalizacji swojej strategii

Indeks może reprezentować cały rynek akcji czy obligacji, albo jakąś jego część, jak na przykład konkretne sektory czy kraje. Przykładowo, najbardziej znanym i podstawowym indeksem na GPW jest WIG, który śledzi akcje wszystkich notowanych na rynku spółek. Jednakże jest wiele różnych indeksów, które śledzą różne części wielu rynków. Ponadto, fundusze indeksowe stoją w opozycji do tych zarządzanych aktywnie

ETF a fundusz indeksowy

Opis funduszy indeksowych jest bardzo podobny do funduszy ETF i większość osób pomyśli, że to może być to samo. Istnieje jednak kilka drobnych różnic. Przede wszystkim fundusze indeksowe w przeciwieństwie do ETF nie są notowane na giełdzie. Działają jak zwykłe fundusze inwestycyjne. Nie wymagają założenia rachunku maklerskiego. Jednostki uczestnictwa kupujemy w towarzystwie opłacając je przelewem z konta. Poza tym wyceniane są one na koniec dnia jak zwykłe fundusze. ETF-y notowane na giełdzie cechują się wyceną w czasie rzeczywistym i zależą od ostatniej zawartej na rynku transakcji.

Pasywna Rewolucja puka do Polski

Nagranie z Panelu “Pasywna Rewolucja puka do Polski – o funduszach ETF i indeksowych” zobaczysz wchodząc w zamieszczony poniżej materiał.

Program poprowadził Artur Wiśniowski – Auror z serwisu Stockbroker.pl

Pozostałe prelekcje znajdziesz rejestrując się bezpłatnie na stronie https://abc-inwestowania.pl/. Uzyskaj dostęp do 25 wykładów ekspertów rynkowych!

ODBIERAM DOSTĘP DO PRELEKCJI

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here