Naga MarketsOd pierwszej połowy listopada na większości par krzyżowych z jenem japońskim nietrudno dostrzec ruchy wzrostowe o silnym momentum. Na wykresach tygodniowych i miesięcznych widać następujące po sobie świece wzrostowe, które podążają na północ w niemal pionowej linii.

Wspomniane zwyżki odbywały się bez żadnej korekty. Czy zatem jest szansa na to, że ta pojawi się w najbliższym czasie? Kursy na crossach z jenem dotarły już do kluczowych poziomów oporu, które mogą przyczynić się do wyhamowania szaleńczych zakupów. Sprawdzimy więc jak wygląda sytuacja na wykresach tych kilku par walutowych.

Przegląd par krzyżowych kwotowanych z jenem japońskim

USDJPY

Kurs dotarł do kluczowego obszaru oporu przy 118.50. Widać też jak duża odległość dzieli cenę od dosyć szybkiej, 20-okresowej SMA. Nadchodząca korekta nie powinna zatem nikogo zdziwić. Dodatkowo linia trendu prowadzona od ubiegłorocznego szczytu znajduje się w niewielkiej odległości od obecnych cen.

1612-usdjpy

CADJPY

Ciekawa sytuacja również na CADJPY. Obecnie trwa 6 tydzień wzrostów, a cena znalazła się na kluczowym oporze przy 88.80, który wcześniej spisywał się także jako wsparcie. Poniżej wykres tygodniowy przedstawiający sytuacje na tej parze walutowej.

1612-cadjpy

NZDJPY

Z kolei na parze walutowej NZDJPY obszar oporu ma dużo większy zakres i skupia się w obrębie poziomu 83.50. Dodatkowo cały czas niedomknięta pozostaje luka na poziomie 86.70 jaka powstała na otwarciu sesji z 28-go czerwca.

1612-nzdjpy

AUDJPY

Dla odmiany, AUDJPY lecz tym razem wykres miesięczny. Szeroki obszar oporu w obrębie poziomu 87.00. Przez ponad 10 lat wielokrotnie sprawdzał się w roli oporu. Bardzo dobrze radził sobie również jako wsparcie podczas kolejnych zwyżek. Czy i tym razem zadziała?

Broker XM gwarantuje ochronę przed ujemnym saldem rachunku i 30 USD na start!

1612-audjpy

GBJPY

Z antypodów przenosimy się już bliżej nas. Na tygodniowym wykresie GBJPY również widać istotny z punktu analizy technicznej poziom oporu zlokalizowany w obrębie 147.50. Przez cały 2013 rok sprawdzał się najpierw jako opór, a następnie wielokrotnie jako wsparcie, gdzie po odbiciu wzrost do szczytu sięgnął ponad 4.800-pipsów.

Warto tu przy okazji zwrócić uwagę na świecę tygodniową sprzed referendum ws. Brexitu. Testuje ona swoim knotem cały obszar wsparcia, natomiast zamknięcie następuje ponad nim. Kolejny tydzień to oczywiście lawina wyprzedaży napędzana wynikami referendum. Co jednak gdyby Brytyjczycy postanowi zostać w UE? Można oczywiście tylko gdybać, ale wydaje się, że silne odbicie od tego wsparcia nikogo by nie zaskoczyło.

1612-gbjpy

EURJPY

Ostatni jest wykres miesięczny EURJPY, który ukazuje ponad 15 lat akcji cenowej jak rozgrywała się na tej parze walutowej. Jak widać, obszar oporu w obrębie 123.50, w którym znajdujemy się obecnie wpływał na cenę wielokrotnie w ciągu kilkunastu lat. Dodatkowo, niewiele wyżej znajduje się kolejny kluczowy poziom 126.00, który zbiega się z dynamicznym oporem jaki zapewnia 20-miesięczna, prosta średnia ruchoma.

1612-eurjpy

Co przemawia za odbiciem?

Patrząc na powyższe kluczowe poziomy wydaje się, że w ciągu najbliższych tygodni / miesięcy możemy się spodziewać odreagowania. Posiadacze pozycji długich z dłuższym horyzontem czasowym zapewne już zwrócili na to uwagę i rozważają ewentualne, dalsze działania.

Dodatkowo zbliża się okres świąteczny oraz koniec roku kalendarzowego. Traderzy mogą więc redukować swoje pozycje długie zawarte w ostatnich miesiącach, co wzmacnia pogląd mówiący o potencjalnym odbiciu na crossach z jenem.

Ciekawa jest też głoszona przez Reuters plotka, jakoby Bank Japonii miał w przyszłym roku zmienić swoje nastawienie, co do dalszego luzowania polityki monetarnej. To z kolei może się wiązać z podniesieniem stóp procentowych, które obecnie znajdują się na ujemnym poziomie (-0,1). Taka sytuacja powinna korzystnie wpłynąć na wycenę JPY. Jednak należy mieć na uwadze, że jak na razie to tylko plotka.

Czas pokaże co przyniesie najbliższy czas, a także jak będzie się rozgrywać sytuacja na rynku w 2017-roku. Kto wie, może rynki przejdą w tryb risk-off na czym potencjalnie zyska japońska waluta uznawana za bezpieczną przystań…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here