Naga MarketsRosyjskie budynki nocąPartia rządząca Federacją Rosyjską, Jedna Rosja, uruchomiła blockchainową platformę do głosowania elektronicznego – poinformowała lokalna agencja prasowa TASS

Jedna Rosja uruchomiła na swojej zaktualizowanej stronie internetowej dot. własnych prawyborów dodatkową funkcję – e-głosowania. Szef działu projektów informatycznych Wiaczesław Satejew powiedział, że proces liczenia głosów będzie realizowany za pomocą technologii blockchain.

E-demokracja

Za pomocą platformy kandydaci partii na różne polityczne stanowiska będą mogli teraz zarządzać własnymi podstronami, gdzie będą mieli okazję zaprezentować się wyborcom tj. publikować tam wiadomości, filmy i zdjęcia. Każde konto osobiste jest teraz też zintegrowane ze wszystkimi portalami społecznościowymi. Portal działa także w wersji mobilnej.

Ponoć tylko obywatele, którzy dokonają autoryzacji na specjalnym portalu internetowym “świadczącym elektroniczne usługi państwowe”, będą mogli brać udział także w e-głosowaniu na swoich fawortyów Jednej Rosji.

System głosowania elektronicznego został rzekomo opracowany w celu poprawy przejrzystości wyborów i wyeliminowania prób oszustw.

Czym są prawybory w Jednej Rosji?

Prawybory w Jednej Rosji dotyczą nominowania kandydatów na posłów w wyborach powszechnych. Co znamienne, decyzje podjęte w prawyborach niekoniecznie są wiążące. Są raczej wskazówką dla władz ugrupowania. W 2016 r. wielu kandydatów Jednej Rosji, którzy nie brali udziału w prawyborach, wzięło ostatecznie udział w wyścigu do Dumy Państwowej.

Rosja a blockchain

To nie pierwszy taki krok w Rosji. Moskiewska Duma Miejska, lokalny parlament rosyjskiej stolicy, zamierza także wykorzystać technologię blockchaina w procesie wyborczym.

W grudniu zeszłego roku obwód Saratow, region w południowej Rosji, przeprowadził wybory oparte na blockchainie z udziałem 40 000 uczestników. Wyborcy głosowali na kandydatów na członków lokalnego parlament za pośrednictwem elektronicznego systemu Polys opartego na sieci bloków, a opracowanego przez firmę Kaspersky Labs.

Po drugiej stronie oceanu także stolica stanu Colorado ma stworzyć aplikację na smartfony  wykorzystującą blockchaina do przeprowadzenia lokalnych wyborów. Aby osiągnąć ten cel, miasto i hrabstwo Denver nawiązało współpracę z mobilną platformą do głosowania Voatz i podmiotami Tusk Philanthropies i National Cybersecurity Center.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

W Polsce nad podobną ideą pracuje projekt iVoting. Zespół programistów z Krakowa i Bielska-Białej przygotowuje specjalną platformę do głosowania w lokalnych wyborach. Ma być ona rozbudowana także o inne, ciekawe funkcje. Całość ma zostać zaprezentowana za parę miesięcy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here