Naga Marketstheresa mayBrytyjscy parlamentarzyści wezwali Theresę May do wykluczenia z możliwych scenariuszy Brexitu bez porozumienia, nasilając kampanię przeciwko scenariuszowi, który ich zdaniem zagraża egzystencji wyborców. W tym samym czasie funt (GBP) powraca z kilkunastomiesięcznych dołków i w poniedziałek otwiera się nad pułapem 1,27 za jednego dolara.


„Niepotrzebne szkody gospodarcze” wywołane twardym Brexitem

“Zakłady produkcyjne zatrudniają tysiące naszych wyborców, a ich miejsca pracy będą natychmiast narażone na ryzyko, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia” – napisano w liście do Theresy May podpisanym przez 209 posłów reprezentujących obóz konserwatywny jak i ugrupowania opozycyjne. Spowodowałoby to “niepotrzebne szkody gospodarcze”.

Chociaż do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pozostało mniej niż trzy miesiące, nadal nie ma jasności co do tego, w jaki sposób rozwód zostanie przeprowadzony. Porozumienie w wersji Theresy May to ponad 18 miesięcy żmudnych rozmów z UE i wygląda na to, że jeszcze w tym miesiącu w głosowaniu parlamentarnym zostanie ono odrzucone. To postawiłoby kraj na dobrej drodze do wyjścia z bloku z narażeniem gospodarki na dodatkowe ryzyko, ponieważ nowe cła i biurokratyczne bariery negatywnie odbiją się na handlu z Europą Kontynentalną.

W niedzielę May rozpoczęła walkę, aby przekonać przeciwników w parlamencie do poparcia swojego porozumienia ws. Brexitu, ostrzegając Wielką Brytanię, że jeśli odrzuci jej plan to znajdzie się na “niezbadanym terytorium”. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się 15 stycznia, a May chcąc zapewnić sobie zaufanie parlamentarzystów proponuje, aby Ci posiadali większy wpływ na przyszłe warunki handlowe z blokiem.

“Jeśli porozumienie nie zostanie przegłosowane w przyszłym tygodniu, to w rzeczywistości znajdziemy się na niezbadanym terytorium”, powiedziała Maj w wywiadzie dla BBC. “Myślę, że nikt nie jest w stanie powiedzieć dokładnie, co się stanie, jeśli chodzi o reakcję, którą zobaczymy w Parlamencie i na rynkach”.

Celem parlamentarzystów jest zapewnienie, że twardy Brexit może zostać zrealizowany jedynie za wyraźną zgodą Parlamentu – co jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę sprzeciw prawodawców wobec takiego stanu rzeczy.

Posłowie i duże firmy łączą siły

Ilustruje to list do brytyjskiej premier, datowany na 17 grudnia, ale nagłośniony dopiero w niedzielę przez Caroline Spelman, byłą konserwatywną minister rządu, która koordynowała go wraz z Jackiem Dromeyem z Partii Pracy. Ich kampania jest również wspierana przez gigantów produkcyjnych z Wielkiej Brytanii, w tym Ford Motor Co., Airbus SE i Rolls-Royce Holdings Plc.

May zaprosiła sygnatariuszy na wtorkowe spotkanie przy Downing Street, aby wysłuchać ich obaw. Wielokrotnie powtarzała, że alternatywą dla jej umowy jest “brak porozumienia” lub “brak Brexitu”.

Debata nad umową ma się rozpocząć w środę, a głosowanie w tygodniu rozpoczynającym się 14 stycznia. Brytyjska premier została zmuszona do odroczenia kluczowego głosowania w zeszłym miesiącu, uznając, że jej plan zostałby w przeważającej mierze odrzucony. Od tego czasu prowadziła rozmowy z przywódcami UE, szukając nowych zapewnień, które mają przekonać sceptycznych polityków do poparcia jej wersji Brexitu. W wywiadzie dla BBC przyznała, że “nadal nad tym pracuje”.

300 punktów zmienności kursu funta od czwartku

W krytycznym momencie sesji czwartkowej notowania funta znajdowały się w okolicach 1,2423, już na początku roku wyznaczając dosyć głębokie minima. Końcówka tygodnia oraz początek kolejnego przynoszą jednak odreagowanie spadków i GBP/USD znajduje się już trzy figury wyżej powracając do zakresu konsolidacyjnego.

GBPUSDDaily 07.01
GBP/USD D1

Zbliżająca się debata w sprawie porozumienia oraz zaplanowane na 15 stycznia głosowanie nie napawa jednak inwestorów pozytywnymi nastrojami, w efekcie funt pozostaje nadal wrażliwy na jakiekolwiek doniesienia odnośnie Brexitu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here