Naga MarketsKomitet Spraw Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego (ECON) opublikował 20 lipca raport na temat konkurencji w branży fintech. Szczególny nacisk położono na kryptowaluty. Według badania, rozwiązaniem na brak konkurencji pomiędzy cyfrowymi walutami jest wprowadzenie monet przez banki centralne.

Bitcoin sprawia, że nie ma konkurencji

W raporcie można przeczytać o Bitcoinie jako „dogmacie technologicznym i operacyjnym, który jest źródłem zakłóceń dla całego sektora, w tym polityki monetarnej oraz stabilności finansowej”. Z drugiej strony potwierdzona jest innowacyjność kryptowalut oraz innych technologii często powiązanych z blockchainem – sztucznej inteligencji, biometrii, cyfrowej tożsamości, cyberbezpieczeństwa, Internet of Things czy rozszerzonej rzeczywistości.

Zdaniem ECON, prywatne kryptowaluty podchodzą pod inną definicję niż te, które zostaną wyemitowane przez instytucje centralne (CBDC). Transakcje z wykorzystaniem monet banków centralnych będą w przeciwieństwie do Bitcoina oferować „dwustronną zgodę z zaufanym centralnym organem”.

CBDC ożywi konkurencję

Ponieważ zamknięte systemy kryptowalut wymagają organu nadzorczego, banki centralne mogłyby rozważyć użycie “uprawnionych systemów kryptowalut” w celu “uzupełnienia lub zastąpienia” już wykorzystanych walut. ECON twierdzi, że CBDC “zmienią obecny poziom konkurencji na rynku kryptopoprzez dodanie do puli nowych podmiotów, różnych od klasycznych kryptowalut.

Raport dzieli konkurencję w branży na międzywalutową oraz między usługodawcami w stylu giełd czy portfeli. Pod względem konkurencji między walutami badanie podaje, że duża liczba użytkowników kryptowaluty może stanowić barierę wejścia dla innych monet próbujących dołączyć do rynku. Postawiono hipotezę, że sytuacja ta “może prowadzić do potencjalnej zmowy między członkami hipotetycznych karteli”.

W przypadku konkurencji wewnątrzrynkowych portfele, giełdy i dostawcy usług płatniczych mogą tworzyć praktyki, które uniemożliwią innym wejście na rynek, takie jak otrzymywanie zachęt od górników, którzy faworyzują jedną kryptowalutę nad inną.

Unia Europejska jest coraz mocniej zainteresowana kontrolą kryptowalut. Badanie przeprowadzone przez ECON może być kolejnym argumentem na rzecz zaostrzenia przepisów, tym razem z powodu chęci ograniczenia monopolu poszczególnych kryptowalut.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here