Naga MarketsOstatnie oświadczenie Komisji Ekonomicznej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego potwierdziło, iż kryptowaluty mogą zostać wykorzystane jako alternatywa dla standardowych pieniędzy. Oświadczenie jest częścią obszernej recenzji wydanej przez komisję, która określiła w jaki sposób działają kryptowaluty oraz jaki mają wpływ na globalną gospodarkę.


Zobacz również: Novogratz: Rynek kryptowalut wart $800 mld za 12 miesięcy

Te artykuły również Cię zainteresują
Alternatywa dla pieniądza

“Waluty cyfrowe, zwane również kryptowalutami, można zdefiniować jako cyfrową reprezentację wartości, niewyemitowaną przez bank centralny, instytucję kredytową lub instytucję pieniądza elektronicznego, która w niektórych okolicznościach może być wykorzystana jako alternatywa dla pieniędzy. Ich wartość jest określona przez prawo podaży i popytu, opierając się na potencjalnej wymianie na inne towary lub waluty państwowe i nie jest wspierana przez żadną władzę monetarną. Podaż (tworzenie nowych jednostek) jest często zarządzana przez algorytmy komputerowe, które pomagają utrzymać ich wartość. Wspólną cechą różnych walut cyfrowych jest stosowanie technologii DLT. Zarządzanie cyfrowymi walutami obejmuje usługi takie jak płatności, tworzenie portfeli kryptowalutowych, giełd  czy „koparek”, które wydobywają wirtualne waluty.”

Zagrożenie i szansa

“Inne innowacje o istotnym wpływie na sektor finansowy to kryptowaluty, takie jak bitcoin, które są cyfrowymi walutami i działają w sposób zdecentralizowany za pomocą technologii P2P, takich jak blockchain, bez udziału i nadzoru ze strony jakiegokolwiek banku centralnego lub instytucji. Te kryptowaluty oferują paradygmaty technologiczne i operacyjne, które są źródłem zakłóceń dla całego sektora, w tym polityki pieniężnej i stabilności finansowej. Wszystkie te przełomowe i innowacyjne aplikacje wykorzystują nowe technologie, wśród których wyróżnia się: sztuczną inteligencję, przetwarzanie w chmurze, biometrię, tożsamość cyfrową, blockchain, cyberbezpieczeństwo, RegTech, Internet rzeczy (IoT), rozszerzoną rzeczywistość itp.”

Zobacz również: Londyn: policja będzie szkolona do walki z oszustwami na rynku kryptowalut

Kryptowaluty banków centralnych

“Pojawienie się regulowanych kryptowalut promowanych przez banki, nawet przez banki centralne, zmienią kształt obecnego poziomu konkurencji na rynku kryptowalut, zwiększając konkurencję. Międzynarodowy charakter rynków kryptowalut jest również wyzwaniem dla polityki konkurencji na europejskim rynku. Wielu inwestorów działa na globalnych rynkach poza jurysdykcją europejskich organów ds. konkurencji, co utrudnia śledzenie oraz ściganie zachowań anty-konkurencyjnych. Główną słabością Europy jest niski poziom działalności wydobywczej na rynkach europejskich (Europa posiada zaledwie 13% obecnego rynku wydobywczego). Górnictwo jest najbardziej strategiczną, wyrafinowaną i zależną od technologii działalnością na rynku kryptowalut, a obecnie wydaje się, że istnieje znaczna koncentracja działalności wydobywczej w chińskich prowincjach. “Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułErnst & Young wchodzi w rynek kryptowalut
Następny artykułIran omija amerykańskie sankcje dzięki kryptowalutom
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here