Jeśli w obliczu obecnej sytuacji UST ktoś może mówić o dobrym wyczuciem czasu, to z pewnością jest to amerykański fundusz hedgingowy Panter Capital. Od stycznia 2021 r. firma zainwestowała w projekt Terraform Labs 1,7 mln dolarów, a finalnie zysk funduszu z tej inwestycji wyniósł 170 mln dolarów. Ponadto już w połowie ubiegłego roku Panter Capital zaczęło ograniczać swoją ekspozycję na LUNA oraz UST, dzięki czemu ostatnie trzęsienie ziemi było dla firmy niewielkim zmartwieniem.
- Fundusz Panter Capital zainwestował w ekosystem Terra aż 1,7 mln dolarów, a zyski z tego przedsięwzięcia wyniosły aż 170 mln dolarów
- Upadek Terry nie był dla firmy dotkliwy, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozbyła się ona aż 80% inwestycji związanych z Terraform Labs
- W trakcie minionego tygodnia Panter Capital sprzedała niemal wszystkie pozostałe tokeny związane z Terra i obecnie
- Chcesz handlować kryptowalutami na czołowej giełdzie krypto? Sprawdź ofertę KuCoin – platformy, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie.
Upadek Terra nie zachwiał sytuacją funduszu Panter Capital
– Zauważyliśmy, że ciągu ostatniego roku rynek Terra był wykupiony, dlatego zdecydowaliśmy się sprzedać większość naszych inwestycji. Przez ostatnie 12 miesięcy stopniowo pozbywaliśmy się aktywów powiązanych z UST, finalnie sprzedając 80% z nich – powiedział Joey Krug, współzarządzający inwestycjami w Pantera Capital.
Warto nadmienić, że w ciągu ostatnich 2 lat Pantera Capital kilkukrotnie inwestował w Terraform Labs. Pierwszy raz miał miejsce w styczniu 2021 r., kiedy firma dołączyła do rundy finansowania, która sumarycznie przyniosła projektowi 25 mln dolarów. Następna duża inwestycja powiązana była z kolejną rundą w lipcu 2021 r., tym razem wysokości 150 mln.
Partnerem portalu Comparic.pl jest giełda kryptowalut KuCoin, oferująca dostęp do ponad 600 altcoinów oraz głównych kryptowalut.
Już teraz zarejestruj się bezpłatnie i odbierz bonus do 500 USD. Sprawdź możliwości handlu na cyfrowych aktywach.
Finalnie fundusz miał zainwestować w firmę odpowiedzialną na UST 1,7 mln dolarów, zamieniając ją na około 170 mln dolarów.
Paul Veradittakit z Pantera Capital zaznaczył jednak, że inwestycje w LUNA były oddzielnymi inwestycjami, od tych w Terraform Labs i miały miejsce latem 2020 roku po debiucie rynkowym tokenu LUNA.
– Początkowo zainwestowaliśmy w LUNA ze względu na jej aspiracje i obcujące perspektywy. Sądziliśmy, że może mieć ona ogromny potencjał zarówno do codziennych transakcji, jak i w szerszym ekosystemie budowanym na Terra – tłumaczył Paul Veradittakit.
– W miarę upływu czasu nasza pozycja przynosiła coraz większe zyski, a my staraliśmy się utrzymać zdywersyfikowane portfolio. Właśnie ten aspekt zdecydował o stopniowym wycofaniu się z projektu – powiedział Veradittakit.
Gdy na początku ubiegłego tygodnia firma zauważyła, że UST mocno traci na wartości, sprzedała ona niemal całe pozostałe 20% posiadanych zasobów LUNA.
W efekcie przeprowadzonego w weekend (7-8 maja) ataku stablecoin TerraUSD (UST) zerwał powiązanie z dolarem amerykańskim, co gwałtownie odbiło się na notowaniach natywnego tokenu ekosystemu. W poniedziałek 9 maja cena LUNA gwałtownie poszybowała w dół, przeceniając się o przeszło 30%. Już wcześniej pozycja krytpowaluty pozostawała pod dużym znakiem zapytania, ale w tej sytuacji zarówno żadne poziomy wsparcia, oscylatory, jak i wskaźniki analizy technicznej nie miały żadnego znaczenia, a inwestorów ogarnął strach. Kolejne dni wraz z pogłębiającą się słabością UST przyniosły postępującą wyprzedaż oraz paniczną realizację zysków. W efekcie 12 maja notowania LUNA/USD pokonała barierę 1 dolara i od tego czasu, token kosztuje w okolicy 2 centów.
– Wycofaliśmy się z 2/3 pozostałej inwestycji po średniej cenie 25,6 USD, a pozostała część była stakowana poprzez LUNAX i dlatego nie mogła zostać sprzedana – powiedział Krug.
Podczas gdy Pantera Capital może poszczycić się niesamowitym wyczuciem czasu i intuicją inne firmy venture capital, które wsparły Terraform, poniosły niezwykle dotkliwe straty.
Odwrót od platformy Anchor
Wcześniej Veradittakit promował inwestowanie w zdecentralizowaną platformę finansową Anchor opartą na łańcuchu Terra, która na skutek upadku UST, utraciła przechowywanych w niej funduszy.
Według danych DeFi Llama łączna wartość zablokowanych środków Anchor (TVL) spadła w ostatnim tygodniu z ponad 16 mld USD do poziomu nieco ponad 150 mln USD.
W kwietniu 2021 roku Veradittakit promował platformę, nazywając Anchor “kontem oszczędnościowym” o wysokim “stałym” oprocentowaniu.
Anchor oferował deponentom UST stopę zwrotu w wysokości 20% w skali roku. W związku z kryzysem na rynku UST, założyciele funduszu Anchor zaproponowali obniżenie oprocentowania do średnio 4%, aby zwiększyć stabilność rezerw dochodowych, jednak obecnie wszystko, co kojarzy się z UST i Terraform Labs omijane jest przez inwestorów szerokim łukiem.
Autor poleca również:
- Terra z karą w wysokości 345 milionów złotych. Do Kwon nie…
- Exodus Wallet z wtyczką do przeglądarki. “Nielimitowany dostęp” do sieci Solana
- USA liderem wydobycia Bitcoina. Nie widać tego jednak po akcjach górników…