Naga MarketsGrupa państw G7 sporządziła raport, w którym stwierdza, że ​​„globalne monety typu stablecoin” stanowią zagrożenie dla systemu finansowego.

Według doniesień BBC z 13 października projekt raportu G7 przedstawia różne rodzaje ryzyka związanego z walutami cyfrowymi. Stwierdzono również, że nawet firmy należące do Stowarzyszenia Libra kierujące się kwestiami regulacyjnymi, mogą nie uzyskać zgody niezbędnych organów regulacyjnych, stwierdzając:

„G7 uważa, że ​​żaden projekt stablecoin nie powinien rozpocząć działalności, dopóki nie zostaną odpowiednio rozwiązane wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze. […] Rozwiązanie takich ryzyk niekoniecznie jest gwarancją zgody organu regulacyjnego na powstanie stablecoina”.

Stablecoiny zagrażają światu?

G7 stwierdzają również, że stablecoiny o globalnym zasięgu z potencjałem szybkiego skalowania mogą stłumić konkurencję i zagrozić stabilności finansowej, jeśli użytkownicy stracą zaufanie do walut fiat.

Raport zostanie rzekomo przedstawiony ministrom finansów na dorocznym posiedzeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym tygodniu.

Dalsze problemy dla Libry?

BBC twierdzi, że chociaż raport nie wyróżnia proponowanego przez Facebooka projektu stablecoina Libra, może oznaczać dalsze kłopoty właśnie dla tej inicjatywy, która i tak ma już pod górkę w kwestii regulatorów.

Globalni regulatorzy coraz bardziej stają w kontrze w stosunku do Libry. Sam Bank Anglii niedawno ustanowił przepisy, które Libra musi spełnić, zanim będzie mogła zostać wydana w Wielkiej Brytanii.

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, będzie ponoć zeznawał w tym miesiącu przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Przewodnicząca komitetu, Maxine Waters, jest znaną krytyczką projektu. Na początku tego roku komitet opracował ustawę, która bynajmniej nie będzie pomagała Facebookowi w emisji Libry.

Libra ma jednak problem nie tylko pod tym kątem. Z stowarzyszenia wycofał się PayPal, a wkrótce potem Visa, Mastercard, Stripe i eBay. Te ostatnie jednak ponoć ponownie chcą współpracować z Librą.

Ponadto Finco Services z Delaware wszczęło postępowanie przeciwko Facebookowi, zarzucając naruszenie znaku towarowego i nieuczciwą konkurencję dotyczącą używania logotypu Libra. Powód pozywa również swojego byłego projektanta, który wykonał logo dla Facebooka, za ponowne użycie projektu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here