Akcje Credit Suisse osiągnęły kolejny rekordowo niski poziom na piątej sesji giełdowej z rzędu, po tym jak Saudi National Bank, największy inwestor banku, ujawnił, że nie będzie w stanie zapewnić dalszej pomocy finansowej w przyszłości, jak donosi Reuters. Wydarzenie to wywołało kolejną falę spadków, wśród europejskich banków. W istotny sposób wpłynęło również na nasz rodzimy sektor bankowy, co widać po notowaniach indeksu WIG-Banki.
- Akcje Credit Suisse po raz kolejny osiągają rekordowo niski poziom i wywołują nową falę spadków wśród europejskich banków
- Panika w sektorze bankowym dosięgnęła również GPW
- Indeks WIG-BANKI podczas trwania środowej sesji giełdowej deprecjonuje o niemal 4%
Panika na GPW i WIG-BANKI – najniższe poziomy w 2023 r.
Ostatnie informacje z Saudi National Bank wpłynęły nie tylko na Credit Suisse, ale również wywołały nową falę niepokojów na europejskich i światowych rynkach finansowych. Tym samym odbicie po początkowym szoku wywołanym przez kryzys Silicon Valley Bank (SVB) okazało się krótkotrwałe.
Indeks europejskich akcji bankowych osunął się o 2,5%. Deprecjacja akcji banków widoczna jest na wszystkich głównych giełdach na Starym Kontynencie od Warszawy, Frankfurtu i Paryża po Londyn.
Spadki indeksu WIG-BANKI, podczas trwania środowej sesji notowań, przekroczyły 3%. Spośród 15 banków, wchodzących w skład indeksu, jedynie kurs Getin Holding SA (GPW: GTN) wzrósł (o blisko 1,5%). Największych obniżek doznały takie banki jak: Banco Santander S.A. (GPW: SAN) – około -7%, Alior Bank SA (GPW: ALR) – deprecjacja o ponad 5% oraz Bank Millennium SA (GPW: MIL) – spadek rzędu 5%.
Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy obawiają się pogłębienia kryzysu Credit Suisse. O ile upadek, jak w przypadku znacznie mniejszego SVB, wydaje się w tym momencie mało prawdopodobny, to utrzymujące się problemy nękające szwajcarskiego pożyczkodawcę nie wzbudzają zaufania do banków.
Kolejne negatywne informacje, płynące ze światowego sektora bankowego, z pewnością doprowadzą do pogłębienia się obniżek na WIG-BANKI. Przestrzeń do dalszych spadków jest duża, powrót do poziomów z października 2022 r., oznaczałoby deprecjację rzędu ponad 20%.
W świetle pojawiających się coraz to liczniejszych problemów w sektorze finansowym, ewentualne obniżki mogą zakończyć się na dużo niższych poziomach. W tej kwestii bardzo mało zależy od polskich banków, zostaje jedynie przyglądać się światowej sytuacji.
Akcje Credit Suisse spadają o 30%
Szef największego akcjonariusza Credit Suisse Group – Saudi National Bank ogłosił, że nie kupi więcej akcji szwajcarskiego banku z powodów regulacyjnych. Saudyjski bank posiada aktualnie 9,88% udziałów w Credit Suisse, według danych Refinitiv.
– Nie możemy, bo przekroczylibyśmy 10%. To kwestia regulacyjna – powiedział w rozmowie z Reutersem prezes SNB Ammar Al Khudairy.
Drugi co do wielkości bank w Szwajcarii stara się podnieść po serii skandali, które podkopały zaufanie inwestorów i klientów. Odpływy klientów w czwartym kwartale wzrosły do ponad 110 miliardów franków szwajcarskich (120 miliardów dol.).
Al Khudairy powiedział, że SNB jest zadowolony z planu naprawczego Credit Suisse i nie sądzi, by potrzebował więcej pieniędzy. Saudyjski bank wyszedłby z inwestycji, gdyby uzyskano odpowiednią wartość akcji, dodał.
Akcje Credit Suisse podczas środowej sesji deprecjonują o niemal 30%, osiągając poziom 1,62 franków szwajcarskich za akcję. Jest to kontynuacja panującej na spółce bessy. Na początku tego tygodnia Finance Magnates poinformował, że bank pogłębia historyczne dno w odpowiedzi na niepewność w globalnym sektorze bankowym po ubiegłotygodniowym upadku Silicon Valley Bank.
Credit Suisse we wtorek opublikował swój raport roczny za rok 2022, mówiąc, że bank zidentyfikował “istotne słabości” w kontrolach nad sprawozdawczością finansową i nie powstrzymał jeszcze odpływu klientów. Podczas gdy wyceny większości głównych instytucji zaczęły odbijać po uspokojeniu się początkowej paniki, pogłębiające się problemy Credit Suisse uniemożliwiają byczą korektę.
Autor poleca również:
- Wzrost Bitcoina będzie tylko chwilowy? Peter Brandt wskazuje dlaczego
- Kolejne spadki Mabion. Czy spółka wybije październikowe wsparcie?
- Szum wokół Credit Suisse. Ponowne spojrzenie na EUR/USD
- EBC podniesie stopy procentowe, mimo turbulencji w sektorze bankowym