Naga MarketsPandemia "zbawienna" dla rynku kapitałowego, twierdzi Marek Dietl, prezes GPW
Marek Dietl, prezes GPW

Pandemia, z którą świat zmaga się od początku roku, doprowadziła do olbrzymich strat gospodarczych i marcowej paniki na rynkach. Według prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla, była ona jednak „zbawienna” dla rynku kapitałowego, który potrzebował większej płynności.

  • Jako powód gorszej płynności na giełdach w ostatnich latach, Dietl wskazuje regulacje Unii Europejskiej.
  • Według Pawła Biedrzyckiego, pandemia może zmienić strukturę polskiego rynku kapitałowego. 
  • W czwartek NewConnect traci 2,81%.

Większe obroty na giełdzie w Warszawie

Podczas trwającego od poniedziałku Forum Ekonomicznego, Marek Dietl odniósł się do tegorocznej kondycji polskiej giełdy w kontekście koronawirusa. Prezes GPW podkreślił, że pandemia doprowadziła do większych obrotów i poprawy płynności na rynku.

Polska giełda jest trzecią w całej UE z największym wzrostem obrotów w COVIDdzie – mówił.

Dietl zwrócił również uwagę na większą ilość regulacji, które są obecne na europejskich rynkach. To właśnie one miały doprowadzić do zmniejszenia płynności w ostatnich latach.

Zobacz również: Chiny przegrywają sankcyjną grę, pomimo coraz silniejszego juana

Covid dla rynków kapitałowych był – jakkolwiek to zabrzmi – zbawienny. W ostatnim czasie w UE nastąpiła eksplozja regulacji, co było traumą po wielkim kryzysie finansowym, gdzie toksyczne transakcje i toksyczne aktywa były handlowane akurat nie poprzez giełdy, natomiast z jakichś powodów regulator bardzo chciał doregulować giełdy – powiedział ekonomista.

Koronawirus uderzył w banki

W rozmowie z Business Insider Polska Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny Strefy Inwestorów, podkreślił, że pandemia mogła być potrzebna polskiej giełdzie.

COVID całościowo wpłynął pozytywnie na giełdę, ale oczywiście nie na wszystkie sektory. Sektor finansowy i banki ucierpiał, ale już technologiczny i innowacyjny mocno zyskał. Na giełdzie wzrosły całościowo obroty i liczba aktywnych inwestorów. Po raz pierwszy od lat biura maklerskie zaczęły notować zyski. Epidemia koronawirusa jest najprawdopodobniej ostatecznym impulsem, który zmieni strukturę polskiego rynku kapitałowego w kierunku bardziej innowacyjnego. – uważa Biedrzycki.

Kondycję sektora bankowego i spółek należących do Skarbu Państwa dobrze obrazuje tegoroczny wynik WIG20, który traci od początku stycznia już 18,11%.

Po środowych wzrostach na warszawską giełdę ponownie zawitała czerwień. W czwartek najsilniej traci NewConnect z wynikiem -2,81% i WIG spadający o 1,10%. Wzrostami nie może pochwalić się również WIG20, który traci 0,88%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości WIG20 w ciągu 10 ostatnich dni

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here