Naga MarketsPandemia wpycha Wielką Brytanię w coraz głębszy kryzysW kwietniu gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o rekordowe 20,4%, w wyniku przymusowego wstrzymania pracy w większości przedsiębiorstw.

  • W wyniku pandemii gospodarka Zjednoczonego Królestwa powróciła do poziomu z 2002 roku.
  • Brytyjski rząd wydał już 27 miliardów funtów na wypłacanie wynagrodzeń pracownikom z zamkniętych przedsiębiorstw.
  • Ekonomiści prognozują, ze powrót do produkcji sprzed pandemii może potrwać kilka lat.

COVID-19 dewastuje brytyjską gospodarkę

Regres, który nastąpił po spadku o 5,8% w marcu, skutecznie zniweczył prawie 18 lat wzrostu gospodarczego, przywracając brytyjską gospodarkę do tej samej wielkości, jaką miała w 2002 roku.

Podczas gdy prawdopodobne jest odbicie, gdy przedsiębiorstwa zaczną się ponownie otwierać, ponure dane pokazują skalę wyzwania stojącego przed prawodawcami, którzy próbują przyspieszyć ożywienie gospodarki.

Uderzenie w gospodarkę następuje również w trudnym momencie dla premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który w tym tygodniu spotkał się z rosnącą krytyką ze strony polityków i doradców, którzy publicznie obwiniali jego administrację za popełnienie szeregu poważnych błędów od początku wybuchu epidemii.

Zobacz również: Czerwony piątek na giełdach, mWIG40 stracił na otwarciu ponad 4%!

Kwiecień był pierwszym miesiącem, który w pełni objęła kwarantanna. Ale te liczby są mimo wszystko szokujące i nie trzeba mówić, że tego rodzaju spadek aktywności jest praktycznie bezprecedensowy, zarówno pod względem skali, jak i szybkości – napisał ekonomista ING, James Smith.

Szacuje się, że bezrobocie osiągnie poziom niespotykany od połowy lat 90-tych, a tylko w czwartek ogłoszono likwidację ponad 7500 miejsc pracy.

Kurs GBP/USD zyskał 2,90% w ciągu miesiąca

Dzieje się tak pomimo ogromnego wsparcia ze strony rządu, które sprawiło, że podatnicy płacą wynagrodzenia ponad 11 milionów ludzi, co jak dotąd kosztowało 27 miliardów funtów.

W kwietniu nastąpił 19% spadek w dominującym sektorze usług, w którym branże takie jak transport lotniczy, biura podróży i restauracje straciły około 90% produkcji. Produkcja przemysłowa spadła o 24,3%, a budownictwo o 40,1%. Oznacza to, że w kwietniu brytyjska gospodarka była o około 25% mniejsza niż w lutym.

Bezrobocie, rosnące zadłużenie i bankructwa przedsiębiorstw będą miały wpływ na ożywienie gospodarcze. Jest mało prawdopodobne, aby do 2022 r. gospodarka powróciła do poziomu sprzed epidemii COVID-19 – powiedział główny ekonomista w Deloitte, Ian Stewart.

Wykres przedstawiający zmianę kursu pary GBP/USD w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here