Naga MarketsPandemia i wybory w USA doprowadzą do rekordowej ceny złota, twierdzą analitycyKryzys i panika wywołane pandemią sprawiły, że na rynku metali szlachetnych mogliśmy zaobserwować w tym roku dużą zmienność. Poprawiający się kurs dolara sprawił, że obecnie cena złota pozostaje poniżej 1900 dolarów za uncję, jednak w związku ze zmnieniająca się sytuacją makroekonomiczną może znowu rosnąć.

  • Od początku roku złoto zdrożało o prawie 25%.
  • Według analityków Heraeus, w 2020 roku złoto zdrożeje do 2200 dolarów za uncję.
  • Citigroup spodziewa się, że w 2021 roku cena złota może osiągnąć 2400 dolarów za uncję.

Otoczenie nadal sprzyja popytowi na złoto

Od marcowych minimów do swojego szczytu na poziomie 2069 dolarów za uncję z 6 sierpnia cena złota urosła aż o 40%. Pomimo wrześniowych spadków, złoto podrożało od początku 2020 roku o ponad 24,5%.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i kolejne uderzenie COVID-19 ponownie zwiększa niepokój wśród inwestorów, którzy obawiają się powtórki marcowej paniki i kwarantanny. Na korzyść ceny złota wpływają również niskie stopy procentowe, niska rentowność obligacji skarbowych i perspektywa wprowadzenia kolejnego pakietu stymulacyjnego.

Zobacz również: Amazon szpieguje polityków? Jeff Bezos odpowiada na pytania europosłów

Pomimo słabego popytu ze strony konsumentów, silny popyt ze strony inwestorów prawdopodobnie nadal będzie stanowił wsparcie dla złota. Duża niepewność polityczna i ekonomiczna jest już w cenie. Jednak pandemia jeszcze się nie skończyła, a jeśli perspektywy gospodarcze się pogorszą, banki centralne mogą ponownie zwiększyć swoje interwencje pieniężne.

Inwestorzy będą nadal postrzegać złoto jako bezpieczną przystań, pchając ceny w górę. Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy roku cena będzie wahać się od 1850 dolarów za uncję do 2200 dolarów za uncję. – uważają analitycy Heraeus Precious Metals

Inflacja i słaba rentowność obligacji ważne dla ceny złota

Podobną prognozę podają eksperci Citigroup, którzy przewidują, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy roku wartość uncji złota wzrośnie do 2200 dolarów, a w perspektywie od sześciu do dwunastu miesięcy nawet do 2400 dolarów.

Trendu wzrostowego spodziewa się również Saxo.

Utrzymujemy pozytywne perspektywy dla złota i choć możemy nie zaobserwować żadnych znaczących krótkoterminowych zmian w zakresie rentowności obligacji i inflacji, to niepewność przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA powinna być wystarczająca, aby odwieść wszystkich od realizacji zysków, zanim nasze oczekiwania co do słabszego dolara i rentowności staną się faktem i doprowadzą do wzrostu cen. – twierdzi Ole Hansen, główny strateg towarowy w Saxo.

Wykres przedstawiający zmianę ceny złota w 2020 roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here