Naga MarketspalladCena Palladu wzrosła w całym 2016 r. o niespełna 20%. Rok później wzrosty przekroczyły już 56%, po czym w 2018 spowolniły znów do niespełna 20%. W całym 2019 r. cena palladu wzrosła o ponad 53%. Mimo, że mamy dziś dopiero 19 dzień lutego 2020 r., to od początku roku, cena tego metalu szlachetnego wzrosła już o ponad 46% przekraczając tym samym barierę 2800 dolarów za uncję. 


Istnieje od zawsze, ale jeszcze nigdy nie był tak drogi

Pallad został odkryty w roku 1803 roku przez Williama Hyde Wollastona. Występuje on w skorupie ziemskiej głównie jako zanieczyszczenie rud miedzi i cynku. Mimo, że pallad nie ma istotnego znaczenia biologicznego, to pochodne metaloorganiczne związków palladu są powszechnie stosowane jako katalizatory w wielu reakcjach chemicznych.

Podaż nie nadąża za popytem

Obecna aprecjacja ceny tego kruszcu spowodowana jest m.in. obawami związanymi z potencjalnym zaostrzeniem standardów ochrony środowiska, co mogłoby spowodować większe obciążenia materiału w samochodach, zmniejszając tym samym globalną podaż, która już teraz z trudem zaspokaja popyt. Według Anglo American Platinum Ltd., niedobór ten ma wzrosnąć do 1,9 mln uncji z 1,1 mln uncji w ubiegłym roku.

– Deficyt odpowiadający około 20% rynku palladu ma zostać utrzymany w tym roku, co pomoże wyjaśnić gwałtowny wzrost cen – powiedział Vivek Dhar, analityk Commonwealth Bank of Australia, dodając, że popyt jest napędzany przez przepisy dotyczące ochrony środowiska, szczególnie w Chinach, które zwiększyły wykorzystanie palladu w pojazdach i powinny zrównoważyć wszelkie niedawne słabości w sprzedaży samochodów.

Spoglądając na poniższy wykres zauważymy, że cena palladu zaczyna rosnąc w sposób niemal wykładniczy. Biorąc pod uwagę, że rynek ten nigdy nie był wyżej, niemożliwym jest określenie potencjalnego zasięgu dla dalszej aprecjacji. Historia dowodzi jednak, że większe wzrosty w krótkim czasie, tym bardziej bolesne będą późniejsze spadki.

Weź udział w darmowym webinarze:
Wykorzystanie formacji cenowych i formacji świecowych w tradingu


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta (GBPPLN) dociera do 5.13 PLN. Para na istotnym wsparciu sekwencyjnym
Następny artykułKurs dolara (USD) przy oporze 3.95 PLN. Para z polskim złotym (PLN) wypełnia część założenia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here