Naga MarketsPallad i platyna wykorzystywane są do produkcji katalizatorów
Pallad i platyna wykorzystywane są do produkcji katalizatorów

Platyna oraz pallad to dwa walory rynku towarowego, które zareagowały na skandal w Volskwagenie na skrajnie różne sposoby – pomimo tego, że są powszechnie wykorzystywane przy produkcji samochodów.


Oba metale znajdą zastosowanie w katalizatorach pozwalających na kontrolowanie emisji spalin. Różnica pomiędzy nimi polega jednak na tym, że platyna znajduje zastosowanie w dieslach, natomiast pallad w samochodach benzynowych.

Skandal, w który zaangażowany jest niemiecki producent samochodów wywołał negatywny sentyment rynkowy wobec pojazdów z silnikami diesla, co pozwoliło zyskać autom jeżdżącym na benzynę.

W miniony piątek amerykańska Environmental Protection Agency dbająca o czystość środowiska naturalnego oskarżyła Volskwagena oraz Audi (obie marki należą do grupy Volkswagen AG) o naruszanie zapisów dokumentu Clean Air Act. Niemiecki producent miał wykorzystywać w części samochodów z silnikiem diesla sprzedawanych na terenie Stanów Zjednoczonych specjalne oprogramowanie zaniżające wyniki zanieczyszczenia powietrza.

Platyna na 6-letnich dołkach
Platyna na 6-letnich dołkach

W środę (23 września), notowania platyny znalazły się na najniższym poziomie od 2009 roku, natomiast pallad zatrzymał się na dwumiesięcznych dołkach. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze przed wybuchem skandalu związanego z nielegalną działalnością VW sprzedaż samochodów z silnikiem diesla spadała – ze względu na gorsze wyniki emisji spalin oraz zniżkujące ceny benzyny.

Pallad w końcu odbija, dochodząc do dwumiesięcznych szczytów
Pallad w końcu odbija, dochodząc do dwumiesięcznych szczytów

Skandal po prostu pogłębił ten trend – przełożyło się to automatycznie na wzrost oczekiwań odnośnie przyszłego popytu na pallad oraz spadku zapotrzebowania na platynę. Jako, że silniki diesla pracują na niższych temperaturach niż silniki benzynowe platyna lepiej sprawdza się jako katalizator redukujący szkodliwą emisję.

Spróbuj swoich sił w handlu na rynku towarowym – wykorzystaj prognozowane spadki platyny i wzrosty palladuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here