Naga Markets

Paliwa nie podrożały, choć podatek VAT wzrósł. Czy my za to zapłaciliśmy?Po nowym roku nie wzrosły cen benzyny na stacjach, choć doszło do bardzo ważnej zmiany związanej z wysokością podatku VAT. Z uwagi na obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, wyjątkowo w 2022 roku wynosił on 8%, a od 1 stycznia 2023 roku jest to ponownie 23%. Tak duży wzrost podatku VAT w przypadku paliwa, a ceny nie drgnęły? Jak to możliwe? Wyjaśnia Michał Palaczyk, ekspert Squaber.com.

Wzrósł podatek VAT, a paliwa nie podrożały: jak to możliwe?

Po nowym roku nie wzrosły ceny benzyny na stacjach. Od kilku tygodni analitycy rynku ropy wspominali, że wzrost może być niewielki. Okazało się, że nawet miała miejsce większa magia niż wszyscy się spodziewali. – stwierdził Michał Palaczyk w nagraniu dla Comparic Rynki.

Ceny hurtowe ropy na przełomie 2022 i 2023 roku spadły nagle o kilkanaście procent, co mniej więcej odpowiada wzrostowi podatku VAT.

– Benzyna nie podrożała pomimo tego, że wzrósł podatek VAT. Jak to możliwe? Spadły ceny hurtowe. (…) Ale przecież Orlen za to nie zapłacił. Za to miękkie lądowanie cen na stacjach benzynowych zapłaciliśmy my, płacąc od kilku tygodni wyższą cenę za litr benzyny. – dodał.

Jak zauważył Michał Palaczyk, powinniśmy kończyć grudzień z ceną benzyny e95 wyraźnie poniżej 6 zł.

– Wyniki Orlenu prawdopodobnie będą fantastyczne za III i IV kw. 2022 roku ponieważ marża rafineryjna była wyższa, bo ujmowała wyższy podatek VAT, którego spółka odwracać wtedy nie musiała. – zaznaczył Michał Palaczyk, ekspert Squaber.

Więcej na temat sytuacji związanej z cenami paliw na polskim rynku, a także z notowaniami kontraktów na ropę na globalnym rynku, w materiale Michała Palaczyka dostępnym po kliknięciu w odnośnik poniżej:

Bossa

Sytuacja na rynku ropy naftowej. Analiza Michała Palaczyka w Comparic.tv

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułRecesja w 2023 roku? Wiele banków inwestycyjnych sądzi, że tak
Następny artykułCD Projekt wychodzi na prostą? Analiza Konrada Książaka
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here