Naga MarketsBardzo ciekawe zestawienie podsumowujące okres wakacji zostało opublikowane wczoraj na stronach Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W porównaniu indeksów sektorowych najmocniej wypadła branża paliwowa, a najsłabiej energetyka. Co ciekawe i dość zaskakujące, cała giełda czyli indeks WIG zyskał niemal 7,6% w czasie wakacji. Miejmy nadzieję, że nie był to okres korekty w stosunku do tego co działo się przed wakacjami.

Jeżeli chodzi o podział na małe, średnie i duże spółki, najlepszy okazał się WIG 20, który zyskał blisko 10%. Można to uznać za bardzo dobry wynik, nie tylko jak na okres wakacji. Bardzo słabo w dalszym ciągu radziły sobie mniejsze firmy. MWIG40 zyskał zaledwie 0,27%, a sWIG80 stracił nieco ponad 1%. Słabość małych firm nadal więc jest największą słabością warszawskiego parkietu.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG Paliwa i WIG Energia na jednym wykresie.

Zwycięzcą okresu letniego jest indeks WIG Paliwa, który rósł o ponad 16%. Co ciekawe, przed wakacjami spółki paliwowe traciły niemal 17%, jest to więc odbicie odrabiające straty z pierwszej części roku.

Czytaj także: „Sell in May…” czyli słaby pierwszy kwartał zwiastuje korektę w maju

Na drugim miejscu w zestawieniu uplasował się WIG Banki, który w wakacje rósł o blisko 10%. Indeks windowały największe banki czyli PKO BP (+15,5%) oraz Pekao (+11%). Tu także zauważalne jest odbicie względem spadków z początku roku.

Na najniższym stopniu podium sklasyfikowany został WIG Leki. W lipcu i sierpniu spółki te rosły o 9,88%. Liderem wzrostów były takie spółki jak choćby Mabion czy Bioton.

Na drugim biegunie zestawienia znalazła się Energetyka oraz Chemia. WIG Energia traciła ponad 5%, co na tle wcześniejszych spadków można uznać za lekką poprawę. Bardzo słabo wypadły także spółki chemiczne. WIG Chemia tracił w wakacje niemal 5%, głównie za sprawą najcięższe firmy w sektorze czyli Grupy Azoty, która traciła ponad 9%, a posiada aż 47% udział w sektorze. Słabo wypadła także telekomunikacja. Tu głównym winowajcą zdaje się być spółka Play tracąca ponad 15%.

Poniższa tabelka przedstawia pełne zestawienie indeksów w okresie lipca i sierpnia bieżącego roku (źródło)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here