Naga MarketsKoniec tygodnia przyniósł wyraźniejsze umocnienie dolara na szerokim rynku, a minimalnie silniejszy był tylko jen. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Szef FED stanowczo uciął spekulacje na temat ewentualnej dyskusji za kilka miesięcy nt. zacieśnienia polityki poprzez tapering, czy też podwyżkę stóp
  • Joe Biden potwierdził wcześniejsze spekulacje nt. wartego 1,9 bln USD pakietu wsparcia
  • Wątek włoski – już w najbliższy poniedziałek parlament ma głosować wotum zaufania dla rządu premiera Conte

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) kontynuuje trend

Piątek przynosi wyraźniejsze umocnienie dolara na szerokim rynku. Minimalnie silniejszy jest tylko jen. Wpływ na tą statystykę mają dwie rzeczy. W czwartek wieczorem agencje zacytowały wypowiedź szefa FED, który stanowczo uciął spekulacje na temat ewentualnej dyskusji za kilka miesięcy nt. zacieśnienia polityki poprzez tapering, czy też podwyżkę stóp. Inwestorzy wykorzystali to jako pretekst do osłabienia dolara, licząc dodatkowo na to, że oczekiwania na nocne (wg. naszego polskiego czasu) wystąpienie Joe Bidena, da pretekst do wybicia oporów na Wall Street i rajd ryzyka wydłuży słabość dolara.

Tak się jednak nie stało. Opór przy 3820 pkt. dla S&P500 pozostał niepokonany, a giełdy poszły w dół. Joe Biden potwierdził wcześniejsze spekulacje nt. wartego 2 bln USD pakietu wsparcia. Według propozycji ma ono wynieść 1,9 bln USD, z czego połowa ma iść na wspomniane czeki dla Amerykanów (dodatkowe 1400 USD do już przyznanych 600 USD), dwukrotny wzrost minimalnej płacy do 15 USD za godzinę, oraz wydłużenie wsparcia dla bezrobotnych do III kwartału. Reszta to wydatki związane ze edukacją i szkolnictwem (170 mld USD), z pandemią i szczepieniami (70 mld USD), oraz wsparcie dla władz stanowych (350 mld USD).

Nie jest jednak powiedziane, że Kongres zaakceptuje wszystko – jeżeli Demokraci chcą iść szybką ścieżką legislacyjną, to muszą znaleźć wsparcie części republikańskich Senatorów (wymagane 60 głosów). To może nie być łatwe biorąc pod uwagę, że w najbliższych tygodniach w Waszyngtonie może nas czekać polityczny teatr związany z impeachmentem Trumpa – oznajmił ekspert BOŚ.

Reakcja na pierwszy pakiet Bidena to sprzedaż faktów. Dodatkowo rynki martwią perspektywy wzrostu obciążeń podatkowych, które mogą zostać przedstawione w końcu lutego razem z kolejnym pakietem infrastrukturalnym wartym też 2 bln USD.

Uwagę przykuwa też wątek włoski – już w najbliższy poniedziałek parlament ma głosować wotum zaufania dla rządu premiera Conte, chociaż perspektywa przyspieszonych wyborów parlamentarnych jest mało prawdopodobna przez pandemię. W Wielkiej Brytanii mamy natomiast lepsze od oczekiwanych dane nt. miesięcznego PKB w listopadzie – to jednak może tłumaczyć dobre zachowanie funta ostatnio, ale nie daje lepszych perspektyw na przyszłość – dodał.

Wczoraj wieczorem EUR/USD powrócił po słowach Powella w okolice oporu przy 1,2176, ale nie udało się wyrwać wyżej. Sceptyczne podejście rynków akcji do pakietu fiskalnego prezydenta Bidena, ponownie podbija dolara na większości układów. W efekcie EURUSD ponownie zjechał w obserwowane wczoraj minima przy 1,2110, ale ich nie naruszył.

W depeszach agencyjnych przewija się wątek włoski – w poniedziałek rząd premiera Conte ma zmierzyć się z wotum zaufania w parlamencie, ale wydaje się, że wiele zostało już powiedziane i rynek pogodził się z perspektywą rządu mniejszościowego – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here