Naga MarketsNapis TAX dotyczący podatków umieszczony na kalkulatorze371 posłów zagłosowało wczoraj (23.10.2018 r.) w Sejmie za nowelizacją ustaw podatkowych, 44 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Ustawy dotyczyły m.in. podatku od kryptowalut oraz exit tax.

Nie odliczysz od innych dochodów strat poniesionych na krypto

Z punktu widzenia widzenia osób handlujących kryptowalutami, istotne będą nowe regulacje dotyczące opodatkowania dochodów wygenerowanych przez te aktywa. Po wejściu w życie ustawy, przychody z obrotu walutami wirtualnymi zaliczane będą do przychodów z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ustawie określono także podejście do strat z obrotu walutami cyfrowymi. Podatnik nie będzie mógł odliczyć strat poniesionych na handlu kryptowalutami od innych dochodów np. z prowadzonej działalności gospodarczej lub ze sprzedaży akcji.

Dochody z obrotu walutami wirtualnymi obarczone zostaną 19-procentowym podatkiem i podobnie jak w przypadku zysków z kapitałów pieniężnych, podatnik będzie się z nich rozliczał na formularzu PIT-8C.

Exit tax

Wprowadzenie opodatkowania od dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax) również znalazło się w pakiecie ustaw poddanych pod głosowanie. Jeśli Senat przyjmie ustawę w obecnej formie, firma, która zechce przenieść się za granicę będzie musiała zapłacić 19% wartości podatku.

Ustawa dotyczyć ma także osób fizycznych, rozliczających się według PIT. 3% podatku zapłacą osoby, gdy nie ustala się wartości podatkowej składników majątku lub 19% aktywów finansowych powyżej kwoty 4 mln zł.

Zobacz też: Ministerstwo Finansów na razie nie rozwiąże problemu poboru PCC od kryptowalut?

Rząd twierdzi, że ustawy mają na celu uproszczenie systemu podatkowego, jednakże nie zgadzają się z tym posłowie opozycji. Według niektórych z nich, prowadzą one do zagmatwania przepisów, a exit tax może spowodować ucieczkę kapitału z Polski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here