Naga MarketsPiątkowa sesja na warszawskim parkiecie z pozoru nie różni się niczym od poprzednich sesji tego tygodnia. Oczywiście, jak w każdy trzeci piątek miesiąca wygasały dziś wrześniowe kontrakty terminowe, co zazwyczaj wiąże się z podwyższoną zmiennością na rynku. Jednak dzisiejsza sesja była wyjątkowa. 


Wszystko za sprawą rekordowego obrotu jaki został dziś zrealizowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyniósł on aż 5,4 mld złotych i był o ponad dwa miliardy wyższy niż dotychczasowy rekord ustanowiony w trakcie sesji na której debiutowało PZU – przehandlowano wówczas 3,35 mld złotych.

Te artykuły również Cię zainteresują

Witamy w gronie największych

Poza sesją trzech wiedźm wpływ na tak gigantyczny obrót polskiej giełdy miały również dwa znacznie bardziej wyjątkowe czynniki. Informowaliśmy już o awansie Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach klasyfikacji FTSE Russell. Z tej okazji w siedzibie London Stock Exchange odbędzie się ceremonia w której udział wezmą Marek Dietl – Prezes Zarządu GPW, Michał Krupiński – Prezes Zarządu Banku Pekao S.A., Maciej Trybuchowski – Prezes Zarządu KDPW, Paweł Borys – Prezes Zarządu PFR, Jakub Papierski – Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego oraz Paweł Surówka – Prezes Zarządu PZU S.A.

Co więcej, osiem największych spółek notowanych na GPW zostało włączonych do paneuropejskiego indeksu Stoxx Europe 600. Indeks składa się zarówno z małych, średnich jak i dużych spółek notowanych w jednym z osiemnastu państw Unii Europejskiej.

W trakcie piątkowej sesji dokonano ponad 114 tysięcy transakcji, które przełożyły się na wzrost wyceny 153 walorów. 136 spółek straciło na wartości, natomiast bez zmian pozostało 104 z nich. Największy obrót odbył się na PKN Orlen (716,36 mln PLN), PKO BP (706,6 mln PLN) oraz PZU (niemal 490 mln PLN). Z powyższej trójki zyskuje jedynie PKN (+0,66%) pozostałe tracą zaś odpowiednio 0,86 oraz 1,35% swojej wyceny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here