Naga MarketsO godzinie 14:30 mieliśmy okazję śledzić najnowsze dane z Ameryki. Raporty dotyczące zmiany w poziomie sprzedaży detalicznej, CPI czy NY Empire State Index okazały się nadzwyczaj pozytywne. Reakcja dolara mogła być tylko jedna…


Styczniowa dynamika indeksu cen konsumpcyjnych wyniosła 0,6% w skali miesiąc do miesiąca wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 0,3%. W skali rocznej wskaźnik wyniósł aż 2,5% co również jest wartością wyższą od prognoz. Znacznie większe zaskoczenie czekało nas przy wskaźniku inflacji bazowej – core CPI . W styczniu bazowa inflacja w Stanach wyniosła 0,3% (2,3%) w skali miesiąca (roku). Prognozy wskazywały na utrzymanie tempa wzrostu cen na poziomie z grudnia zeszłego roku.

Styczniowy wzrost dynamiki CPI jest najwyższy od lutego 2013 roku – przekonuje amerykańskie BLS. Głównym czynnikiem aprecjacji był silny wzrost cen ropy naftowej jaki miał miejsce na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Wzrost cen odbił się również na wynikach sprzedaży detalicznej. Szeroki wskaźnik sprzedaży detalicznej w styczniu wyniósł aż 0,4% wobec prognoz na poziomie 0,1%. Dynamika retail sales nieco zmalała w porównaniu do grudnia (po rewizji +1,0%), lecz nadal jest wzrostowa. Bazowy wskaźnik sprzedaży detalicznej, core retail sales również pozytywnie zaskoczył. W styczniu wskaźnik wyniósł aż 0,8% wobec prognoz na poziomie 0,4%.

Ostatnią częścią składową paczki danych z godziny 14:30 był indeks Ney York Empire State Building. Z danych nowojorskiego oddziału Fed wynika, że aktywność gospodarcza w stanie Nowy Jork zdecydowanie poprawiła się wobec wyników ostatniej ankiety. Wartość indeksu wzrosła do poziomu 18,7 punktów co jest najwyższą wartością od ponad dwóch lat – czytamy w raporcie Fed.

Reakcja dolara

Ta, mogła być tylko jedna. Dolar mocno zyskuje po publikacjach z godziny 14:30. Największe wzrosty notujemy na majorsach – USD/JPY, EUR/USD.

USD/JPY

EUR/USDtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here