Kwadrans po publikacji szacunków ADP zapoznaliśmy się z paczką kolejnych danych z Ameryki. A w niej – raport initial jobless claims, bilans handlowy USA oraz Kanady, a także najnowsze wartości wydanych pozwoleń na budowę w Kanadzie.
Kanadyjskie Building Permits rekordowo wysokie
Miesięczny raport dotyczący pozwoleń na budowę jest dokładnie obserwowany przez ekonomistów oraz inwestorów indywidualnych. Jako, że wszystkie czynniki bezpośrednio powiązane z budową nieruchomości są istotne pod względem gospodarczym (przykładowo finansowanie przedsięwzięcia, zatrudnienie pracowników), building permits mogą być ważną wskazówką odnośnie kondycji gospodarki w najbliższej przyszłości.
Jako jeden z głównych wskaźników rynku mieszkaniowego wyraźnie koreluje z indeksem cenowym domów (house price index) oraz housing starts (liczbą nowych mieszkaniowych projektów budowlanych rozpoczętych w danym miesiącu). Należy zwrócić uwagę, że w obliczaniu housing starts brane są pod uwagę pozwolenia na budowę.
W maju Kanadyjczycy wyrazili zgodę na budowę nieruchomości wartych 7,7 mld USD. Wartość ta jest o 8,9% większa niż w kwietniu i jest trzecią największą wartością w historii kanadyjskiego sektora budowlanego. Za drastyczny wzrost wskaźnika odpowiedzialny jest w głównej mierze silny popyt na nowe konstrukcje mieszkaniowe w rejonie Ontario – czytamy w raporcie.
Jobless Claims nieco wyżej niż prognozowano
Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych to niezwykle istotny wskaźnik obrazujący kondycję gospodarki oraz rynku pracy. Średniotygodniowe wyniki początkowych jobless claims wchodzą w skład dziesięciu czynników tworzących Leading Economic Index.
Dla rynków zdecydowanie ważniejsza jest informacja odnośnie początkowych wniosków o zasiłek. Znaczny ich wzrost może oznaczać zwiększające się bezrobocie oraz pogarszającą sytuację ekonomiczną. Jako, że wskaźnik ten należy do niezwykle zmiennych z powodu cotygodniowych odczytów, często stosuje się czterotygodniową średnią kroczącą, aby uzyskać lepszy obraz ogólnego trendu i zachodzących zmian.
Dane z ostatniego tygodnia nie napawają optymizmem. Liczba osób, które po raz pierwszy złożyły wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła do poziomu 248 tys. Poprzednia wartość wskaźnika wynosi 244 tys., jego prognozy natomiast mówiły o delikatnym spadku liczby nowych wniosków. To już czwarty tydzień z rzędu kiedy wskaźnik initial jobless claims rośnie. Ostatni raz tak wysokie odczyty miały miejsce pod koniec maja tego roku.
Bilans handlu zagranicznego gorszy w obu przypadkach
Zarówno Stany Zjednoczone jak i Kanada odnotowały wyższy niż prognozowano deficyt w handlu zagranicznym. Wartość w przypadku USA równa 46,5 mld USD i 1,09 mld USD rozmija się z prognozami na poziomie odpowiednio 46,2 mld USD oraz 530 mln USD.
Statistics Canada zwraca uwagę na szósty z kolei już miesiąc wzrostu poziomu importu do Kanady. W maju wartość wskaźnika wzrosła o 2,4% do niemal 50 mld USD. Szczególnie silni rośnie import z Stanów Zjednoczonych. W maju Kanadyjczycy wymienili na dobra swojego południowego sąsiada 32,7 mld USD.
W przypadku Ameryki nie jest jednak tak źle. W ujęciu miesięcznym bilans handlowy zwiększył się z -47,6 mld USD w kwietniu do -46,6 mld USD w maju. Pomimo braku sprostania prognozom rynkowym dane z Ameryki mogą być rozpatrywane w pozytywnym świetle.
Bureau of Economic Analysis zwraca uwagę na te same składowe co StatCan. Wartość amerykańskiego eksportu dóbr i usług wzrosła o 10,2 mld w porównaniu z odpowiadającym okresem w roku poprzednim. Import zwiększył się jednak aż o 17,6 mld USD – czytamy w raporcie.
Jak reaguje rynek?
Na price action par powiązanych z dolarem amerykańskim wpływ już miała publikacja szacunków ADP. Mało pozytywne dane z godziny 14:30 nie pogłębiają jednak znacząco spadków USD:
Handlujesz na danych? Wypróbuj opcje waniliowe!
USD/CAD utrzymuje się w gruncie rzeczy w tym samym miejscu, pomimo dużej zmienności jaka pojawiła się w ostatniej godzinie: