Naga MarketsŚwiat wyjdzie z pandemii COVID-19 ze znacznie wyższymi poziomami zadłużenia, podczas gdy kryzys wpłynął na globalne struktury, napędzając trend deglobalizacji, twierdzą ekonomiści z UBS. Jeśli inflacja powróci od 2021 r., zdaniem analityków Natixis konsekwencje mogą być bardzo poważne, ponieważ w takim scenariuszu globalny kryzys zadłużenia byłby nieunikniony.

  • Inflacja powyżej 2% zacznie być problemem dla banków centralnych
  • Kraje OECD zostaną dotknięte negatywnym szokiem podażowym
  • Mimo wysokiego bezrobocia pojawiają się żądania płacowe

Umiarkowanie wyższa inflacja w odpowiedzi na wyższy poziom zadłużenia – UBS

Oczekujemy, że globalny dług publiczny jako procent PKB będzie o około 15–25 punktów procentowych wyższy na koniec 2021 r. niż na koniec 2019 r. Stopy procentowe mają niewiele miejsca na ponowne obniżenie, co ogranicza potencjał inwestycyjny w wysokiej jakości obligacje w celu zapewnienia dodatnich zwrotów w przypadku pogorszenia się sytuacji na rynku akcji – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie ekspertów banki centralne mogą być przygotowane na tolerowanie stopy inflacji nieco powyżej 2% stopy docelowej przez rok lub dwa. Inflacja między 2%, a 5%, jeśli nie trwałaby za długo, prawdopodobnie nie zwiększyłaby ryzyka niepewności inflacyjnej i mogłaby pomóc w niewielkim stopniu zmniejszyć obciążenia zadłużenia.

Rządy poszczególnych państw prawdopodobnie uznają więcej towarów za strategicznie ważne zachęcając do zwiększenia produkcji krajowej. Tymczasem firmy stały się bardziej świadome ryzyka operacyjnego jakie stwarzają wydłużone globalne łańcuchy dostaw – dodano.

Odradzająca się inflacja byłaby bardzo niebezpieczna – Natixis

Według analityków z Natixis, istnieją strukturalne, długoterminowe czynniki dla ożywienia inflacji:

  • Reshoring produkcji z krajów wschodzących o niskich kosztach pracy;
  • Starzenie się populacji;
  • Zwiększający się odsetek nieprodukujących emerytów.

Czy wiesz, że…?

Reshoring to niedoszacowanie kosztów (finansowych oraz pozafinansowych) związanych z operacjami zagranicznymi doprowadziło do konieczności zrewidowania wcześniej wdrożonych strategii produkcyjnych przez część przedsiębiorstw i w wielu przypadkach do częściowej lub całkowitej relokacji aktywności produkcyjnej do krajów macierzystych.

Kraje OECD zostaną dotknięte negatywnym szokiem podażowym: wiele firm i ich kapitału wyparuje, a wydajność spadnie z powodu nowych przepisów zdrowotnych. Powinniśmy zatem oczekiwać spadku potencjalnego PKB, co wesprze wzrost inflacji – wskazano w raporcie.

Eksperci wskazują, iż mimo że bezrobocie jest wysokie, pojawiają się żądania płacowe, zaczynając od sektorów, które odegrały kluczową rolę podczas kryzysu zdrowotnego: opieka zdrowotna, handel detaliczny, transport, bezpieczeństwo, żywność rolna itp.

Stosowana jest helikopterowa polityka pieniężna: banki centralne finansują deficyty fiskalne rządów, co wiąże się z przelewami publicznymi do podmiotów gospodarczych. Jest to równoważne z bezpośrednimi dotacjami pieniężnymi tych podmiotów gospodarczych, a zatem zwiększa popyt na aktywa finansowe i nieruchomości, ale także potencjalnie popyt na towary i usługi – podsumowano.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here