Naga MarketsObserwując najnowsze dane możemy wysnuć wniosek, że nastroje gospodarcze w strefie euro poprawiają się, a sektor produkcyjny jest przygotowany na ożywienie gospodarcze. Niestety jak komentują analitycy ING – kryzys związany z koronawirusem może ten obraz całkowicie zmienić.


Seria korzystnych odczytów

Ekonomista ING, Peter Vanden Houte zwraca uwagę, że podobnie jak PMI i niemiecki indeks Ifo, indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł do wartości 103,5 pkt – a to więcej niż oczekiwali analitycy (102,8 pkt.)

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

“Najbardziej pozytywne informacje pochodzą z sektora produkcyjnego, który już drugi miesiąc z rzędu odnotował znaczny wzrost zaufania w związku z poprawą ilości zamówień. Skok zaufania konsumentów, z rosnącymi zamiarami dokonywania dużych zakupów w przyszłości, dobrze wróży (w teorii) wzrostowi konsumpcji. Z drugiej strony, oczekiwania dotyczące cen sprzedaży spadły we wszystkich sektorach z wyjątkiem przemysłu – co świadczy o tym, że presja inflacyjna jest nadal w dużej mierze nieobecna” – podkreśla P.V.Houte.

Ekonomista podkreśla, że zanim zaczniemy się zbytnio ekscytować pozytywnymi danymi, musimy pamiętać, że badanie jest przeprowadzane w ciągu pierwszych dwóch do trzech tygodni miesiąca. Liczba przypadków wystąpienia Covid-19 poza Chinami zaczęła znacząco wzrastać dopiero po 21.02. Innymi słowy, badanie zostało przeprowadzone w czasie, gdy Europa uważała Covid-19 w dużej mierze za problem chiński z niewielkimi negatywnymi skutkami dla reszty świata.

Indeks IFO w Niemczech. Źródło: tradingeconomics.com

“Zła wiadomość jest taka, że wraz z zakłóceniami w łańcuchach dostaw i przepływach handlowych spowodowanymi przez Covid-19, ożywienie będzie teraz opóźnione o kilka miesięcy. Co więcej, sprawy wyglądają niekorzystnie również w sektorze usług, który do tej pory był bastionem gospodarki, co zapobiegło poważniejszemu spowolnieniu w 2019 roku. Zwłaszcza rekreacja, turystyka i transport na pewno ucierpią z powodu obaw związanych z koronaawirusem (…) Spodziewamy się wzrostu PKB w strefie euro o 0,7% w tym roku, przy czym istnieje ryzyko, że wynik będzie jeszcze niższy.” – podsumowuje P.V Houte.

Jest to tylko i wyłącznie część Big Bank Report – w którym to prezentujemy najciekawsze komentarze dużych banków w minionym tygodniu. Raport możesz otrzymywać całkowicie bezpłatnie, zapisując się do naszego newslettera na stronie BIG BANK REPORT.

     CHCĘ OTRZYMYWAĆ  BIG BANK REPORT      Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here