Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Decydenci Europejskiego Banku Centralnego (EBC) uważają, że banki strefy euro będą prawdopodobnie musiały odłożyć więcej pieniędzy na pokrycie strat, gdy tylko skończy się rządowe wsparcie, a gospodarka zmagać się będzie z ogromnym wzrostem zadłużenia.

  • Wraz z zakończeniem programów pomocowych, niektóre przedsiębiorstwa nie będą w stanie same spłacać swoich zobowiązań
  • Decydenci polityczni stoją w obliczu wyzwań związanych z ponownym wprowadzeniem gospodarki na właściwe tory zmierzające w kierunku ożywienia gospodarczego
  • Kurs euro testuje istotny opór, który może zostać pokonany

EBC obawia się o stabilność finansową sektora bankowego

Europejski Bank Centralny wskazał w swoim przeglądzie stabilności finansowej, że rezerwy na straty z tytułu kredytów dla przedsiębiorstw są niższe niż podczas poprzednich kryzysów i niższe niż w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się tak częściowo dlatego, że środki podejmowane przez rządy europejskie i bank centralny zmniejszyły ryzyko niewypłacalności, a częściowo z powodu słabej rentowności banków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem członków EBC, niepokój budzi fakt, wraz z zakończeniem programów pomocowych, niektóre przedsiębiorstwa nie będą w stanie same spłacać swoich zobowiązań, co naraża kredytodawców.

EBC zwrócił również uwagę na “rozciągnięte” wyceny niektórych aktywów, które zwiększają ryzyko nagłego spadku, co może uderzyć w system finansowy. W ten sposób EBC dołączył do ostrzeżeń Rezerwy Federalnej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o ryzyku dla rynków w przypadku pogorszenia się warunków ekonomicznych z powodu pandemii koronawirusa.

Rządowe gwarancje kredytowe, wakacje kredytowe i odroczenia płatności podatków były kluczem do przetrwania największej od prawie stu lat recesji, pozwalając firmom na dalsze wypłacanie wynagrodzeń i utrzymanie przepływów pieniężnych podczas przymusowych blokad.

EBC umożliwił tę pomoc fiskalną, utrzymując niskie stopy procentowe przy pomocy wyjątkowych bodźców pieniężnych, i planuje w grudniu ponownie zintensyfikować swoje działania. Udzielił również bankom pomocy regulacyjnej, w zamian nakazując im wstrzymanie wypłat dywidend przynajmniej do końca tego roku.

Wiceprezes EBC Luis de Guindos powiedział dziennikarzom, że jakakolwiek decyzja o zniesieniu faktycznego zakazu wypłaty dywidendy zostanie podjęta w grudniu, po ponownym uzyskaniu informacji na temat perspektyw gospodarczych.

– Zawieszenie wypłaty dywidendy było, powiedzmy, nadzwyczajnym i tymczasowym środkiem – powiedział Guindos.

Członkowie EBC uważają, że decydenci polityczni stoją w obliczu wyzwań związanych z ponownym wprowadzeniem gospodarki na właściwe tory zmierzające w kierunku ożywienia gospodarczego. Ich zdaniem pojawienie się skutecznych szczepionek może przyczynić się do zakończenia pandemii. Zwracają jednak przy tym uwagę, że rządzący nie mogą zbyt ale zakończyć wprowadzonych programów pomocowych, gdyż to mogłoby wstrząsnąć gospodarką. Z drugiej zaś strony, zbyt długotrwałe wsparcie mogłoby podważyć konieczną restrukturyzację.

Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że rynek ten utrzymuje się od dłuższego czasu w przedziale między 1,16 a 1,20 USD. Wskutek ostatnich wzrostów dotarł on w okolice technicznego oporu będącego górnym ograniczeniem tej konsolidacji, gdzie dziś przed południem pojawiła się niewielka reakcja podażowa.

EURUSD Daily

Rony Nehme, analityk rynkowy w Squared Financial uważa jednak, że byki wciąż utrzymują kontrolę nad notowaniami EUR/USD i rynek ten może pokonać obecnie testowany opór. Wynika to m.in. z optymizmu dot. szczepionki na koronawirusa i złagodzenia niepewności politycznej po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem optymizm co do perspektyw gospodarczych prawdopodobnie przyczyni się do większej aprecjacji kursu euro niż dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin kontra złoto: co preferują inwestorzy w 2020 roku?
Następny artykułJuż niemal 69 mln osób w USA straciło pracę od początku pandemii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here