Naga MarketsCena złota (XAU/USD) blisko 2070 dol. za uncję. Obywatele, którego kraju posiadają go najwięcej?Cena złota na rynkach nie przestaje rosnąć. We wtorek “pękła” bariera na poziomie 2000 dolarów, a dziś XAU/USD wzniosło się niemal do poziomu 2070 dol. Humor zapewne dopisuje posiadaczom żółtego kruszcu spoglądającym na wykres jego kursu. Najbardziej może to być widoczne w Szwajcarii, gdzie na jednego mieszkańca przypada prawdopodobnie największa ilość złota.

  • Szwajcarzy trzymają złoto jako inwestycję długoterminową, ze względów bezpieczeństwa i dla stabilności finansowej
  • Na jednego mieszkańca Szwajcarii przypada 231 gram złota
  • Kurs XAU/USD zbliżył się dziś do poziomu 2070 dolarów za uncję

Ponad 230 gram złota na mieszkańca Szwajcarii

Zbadaniem szacunkowych ilości prywatnego złota mieszkańców danych krajów zajął się portal zerohedge.com. Ustalenia opierają się na badaniu przeprowadzonym przez Research Center for Trade Management na Uniwersytecie St. Gallen na zlecenie dilera metali szlachetnych philoro SCHWEIZ AG w marcu 2020 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie ankiety wśród 2286 osób  z niemieckiej, francuskiej i włoskojęzycznej części Szwajcarii. Przy okazji ankiety udało się ustalić główne motywacje posiadania fizycznego złota, do których zalicza się przede wszystkim:

  • inwestycję długoterminową (53%),
  • względy bezpieczeństwa (39%),
  • stabilność finansową (34%).

W sumie, ludność Szwajcarii posiada 920 ton prywatnego złota. Uwaga, nie obejmuje to całego prywatnego złota przechowywanego w Szwajcarii. Szwajcaria jest znana z największych na świecie możliwości rafinacji metali szlachetnych, a ponadto znajduje się tam wiele skarbców, które przechowują złoto dla mieszkańców z zagranicy.

Oprócz 920 ton prywatnego złota, Szwajcarski Bank Narodowy posiada 1040 ton oficjalnych rezerw kruszcu. Szwajcarzy posiadają więc łącznie 1960 ton, czyli 231 gramów na mieszkańca. Jest to prawdopodobnie największa całkowita liczba gramów złota przypadająca na mieszkańca.

Należy jednak mieć na uwadze korelacje między PKB na mieszkańca a prywatną własnością złota. Jako, że w odniesieniu do PKB na mieszkańca, Szwajcaria znajduje się na wysokim miejscu, prywatna własność złota odpowiada światowej średniej.

Cena złota (XAU/USD) tuż pod 2070 dolarów za uncję

Wzrost notowań cen złota przekroczył w tym tygodniu aprecjację z ubiegłego tygodnia (3,91 proc.). Maksima na XAU/USD znalazły się dziś tuż pod 2070 dol. za uncję.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
Cena złota (XAU/USD) – wykres dzienny

Jeśli tempo wzrostów zostanie utrzymane podczas kolejnych sesji, poziom 2100 dolarów powinien zostać osiągnięty dość szybko. W przypadku cofnięcia wsparcie może zapewnić obszar przy 1980 dol., pod którym kurs konsolidował przez tydzień.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here