Naga MarketsCzym jest overtrading?

Jest to nadmierna aktywność w zawieraniu transakcji. U inwestorów szczególnie inwestujących na rynkach notowanych przez całą dobę pojawia się chciwość i poczucie, że większa aktywność na rynku spowoduje większe i szybsze zyski. Może to pojawić się zarówno po serii zysków gdzie do głosu dojdzie chciwość jak i po serii strat gdzie inwestor będzie odczuwał ochotę odegrania się.

Overtrading powoduje, że nawet gdy trader posiada plan transakcyjny zaczyna go naginać dążąc za wszelką cenę do zawarcia kolejnej transakcji. Z tego względu walory np. akcje spółek wobec których normalnie miałby wątpliwości i zrezygnował z transakcji wydają się warte ryzyka. Efektem jest przede wszystkim utrata kapitału oraz późniejsze zniechęcenie do rynku spowodowane przez straty. Inwestor nie skupia się nad jakością transakcji, a nad ich ilością. Po bardzo dobrej bądź też bardzo złej transakcji inwestor powinien zrobić sobie przerwę od rynku, żeby ostudzić emocje i nie narazić się na straty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Drugi rodzaj overtradingu to otwieranie zbyt dużych pozycji w stosunku do posiadanego kapitału. Otwierając pozycję o dużym wolumenie duża część kapitału podlega obrotowi często nawet w pojedynczej transakcji.

Inwestor, który powiększa pozycję myśląc jedynie o potencjalnym zysku musi brać pod uwagę sytuacje rynkowe, których nie można było wcześniej przewidzieć i w których nawet ustawiony poziom SL może nie uchronić kapitału. Tego typu skrajna sytuacja zdarzyła się w styczniu 2015 roku na franku szwajcarskim (na USDCHF ruch w ciągu 30 minut od poziomu 1.0210 do 0.8860). Dynamiczne ruchy chociaż trochę mniej spektakularne odbywają się na rynkach o wiele częściej. Wykres USDCHF dla interwału H4:

Overtrading
USDCHF

Jak uniknąć overtradingu:

  1. nie ryzykuj nigdy więcej niż 2% – 3% posiadanego kapitału w pojedynczej transakcji
  2. ogranicz liczbę transakcji do kilku dziennie
  3. po dużym zysku bądź stracie lub po serii zrób sobie kilka dni przerwy

Przestrzegamie pierwszego punktu jest łatwe. Wystarczy zaledwie (albo aż) stosować zasady zarządzania kapitałem. Można się do tego posłużyć wyspecjalizowanymi aplikacjami albo nawet prostym arkuszem kalkulacyjnym.

Druga zasada wymaga narzucenia sobie ograniczenia, po którym choćby się waliło lub paliło odchodzimy od komputera i nie otwieramy kolejnych pozycji tego dnia.

Trzecia zasada bywa najtrudniejsza. Po zyskownej serii pojawia się chciwość i chęć szybkiego dalszego zwiększania zysku. Z kolei po stratnej serii pojawia się potrzeba odegrania się na wynku. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku poddawanie się temu uczuciu wcześniej czy później doprowadzi inwestora do dużych strat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here