Naga MarketsOverbalance Price Action jest strategią, która opiera się na klasycznej definicji trendu wspartej setupami Price Action. Poniżej prezentujemy jej dokładny opis wraz z wykresami.

  • w określeniu trendu pomocny jest wskaźnik “ZigZag”,
  • istnieją dwa sposoby na wejście dzięki overbalance,
  • strategia ma zastosowanie tylko w trendzie.

Określenie trendu

Strategia tak jak już wspomniałem nawiązuje do klasycznej definicji trendu, która zakłada, że w trendzie wzrostowym szczyty i dołki plasują się na coraz to wyższych poziomach, zaś w trendzie spadkowym na coraz to niższych poziomach. Jednocześnie zakłada, że trend trwa tak długo dopóki największa korekta w trendzie nie zostanie zniesiona. Każdy odcinek wykresu możemy podzielić na mniejsze odcinki przez co schodzimy od wyższych interwałów do niższych, zachowując spójny pogląd na wykres.

Wykres pary walutowej USDZAR. Źródło: MT4 Purple Trading.

Najlepszą metodą do określenia trendu jest wyznaczenie dołków oraz szczytów. Możemy to zrobić za pomocą np. wskaźnika ZigZag. Jednakże ja osobiście wolę wyznaczać samemu dołki, jak również szczyty, korzystając z linii trendu. W ten sposób łatwiej mi „wczuć się” w panujący sentyment na rynku.

Wykres pary walutowej USDZAR. Źródło: MT4 Purple Trading.

Następnie odpowiednio oznaczamy szczyty i dołki, by móc określić w jakim trendzie się znajdujemy.

Wykres pary walutowej USDZAR. Źródło: MT4 Purple Trading.
  • HH – wyższy szczyt
  • HL- wyższy dołek
  • LH – niższy szczyt
  • LL – niższy dołek

Overbalance

Gdy już oznaczyliśmy poziomy możemy skorzystać z metody overbalance. Metoda ta zakłada, że trend trwa tak długo dopóki nie zostanie zniesiona największa korekta w trendzie.

4

W wybranym poniżej przykładzie jesteśmy w fali spadkowej. W związku z tym, by określić potencjalne zakończenie ruchu musimy wyznaczyć największą korektę w danym odcinku. By doszło do zmiany trendu oczywistym jest, że musi dojść do wybicia największej korekty w danym trendzie. W przypadku braku wybicia uznaje się, że obecny ruch jest kontynuowany.

Wykres pary walutowej USDJPY. MT4 Purple Trading.

Wejście w pozycję

Istnieją dwa możliwe wejścia w pozycję: w przypadku wybronienia zasięgu największej korekty w trendzie lub w przypadku jej przebicia. W pierwszym przypadku wchodzimy w pozycję, gdy w okolicach zasięgu największej korekty  pojawi się odpowiednia formacja Price Action, ustawiając SL powyżej zasięgu korekty, zaś TP na początek korekty. W ten sposób ustawiamy r/r ratio na korzystnym dla tradera poziomie.

Wykres pary walutowej USDJPY. MT4 Purple Trading.

W drugim podejściu zajmujemy pozycję gdy zostanie przebita największa korekta w danym ruchu.

Wykres cen ropy. MT4 Purple Trading.

W tym przypadku dołączamy do trendu wyższego rzędu ustawiając SL powyżej/poniżej ustawionego szczytu/dołka.  W jednym jak i drugim podejściu spodziewany ruch jest kilkakrotnie większy od pierwotnego Stop Lossa.

Zarządzanie kapitałem

W strategii stosowane jest klasyczne podejście do zarządzania kapitałem, mianowicie nie więcej niż 1-2 % naszego equity.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułStalprodukt rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.
Następny artykułMcDonald’s notuje spadek zysku i przychodów. Gdzie kierują się notowania akcji MCD?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here