Naga MarketsOutsourcing IT najlepsze wskazówki, narzędzia i strategieRozwój technologii sprawił, że każda firma potrzebuje obsługi informatycznej. W wielu przypadkach jednak utrzymanie etatu informatyka jest nieopłacalne, w związku z czym rośnie popularność outsourcingu IT. Na czym polega ta usługa? W oparciu o jakie strategie można współpracować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT to zlecenie obsługi informatycznej firmy zewnętrznemu podmiotowi, co pozwala ograniczyć koszty własne związane z utrzymaniem wewnętrznej struktury IT oraz uwolnić zasoby, które można wykorzystać do dalszego rozwijania biznesu. Outsourcing IT to usługa, z której mogą korzystać zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, by firma świadcząca te usługi współpracowała z przedsiębiorcą na zasadach partnerskich, co umożliwi rozwój i pozwoli odnieść sukces.Zalety outsourcingu IT

Skorzystanie z outsourcingu IT przynosi firmie wiele korzyści. Jak już wspomniano pozwala zredukować koszty związane ze stworzeniem i utrzymaniem własnej struktury IT. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie własnego specjalisty IT jest kosztowne, ponieważ oprócz jego pensji należy również wyposażyć mu stanowisko pracy. Koszty skorzystania z usług zewnętrznych są z reguły dużo niższe. Warto w tym miejscu również wspomnieć o trudnościach związanych z zatrudnieniem odpowiedniego specjalisty IT, który posiadałby na tyle rozległą wiedzę, by zająć się kompleksową obsługą IT w firmie. Problem ten nie istnieje w przypadku outsourcingu, ponieważ firmy outsourcingowe zatrudniają specjalistów posiadających różne specjalizacje, którzy wzajemnie ze sobą współpracują, by zapewnić najwyższą jakość usług. Korzystając z outsourcingu IT przedsiębiorca uzyskuje więc dostęp do zespołu najlepszych specjalistów w danej dziedzinie.

Strategie outsourcingu IT

Firmy outsourcingowe z branży IT oferują swoje usługi w dwóch zakresach, a mianowicie pełnym oraz selektywnym. Outsourcing pełny to współpraca obejmująca kompleksowe przejęcie obsługi informatycznej firmy przez podmiot zewnętrzny. W przypadku outsourcingu selektywnego mówimy o przekazaniu firmie zewnętrznej kontroli nad określonymi obszarami IT, do których może należeć m.in. zarządzanie wybranymi aplikacjami, środowiskiem sieciowym, czy infrastrukturą internetową. Wybór strategii outsourcingu IT powinien wynikać z aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz przyjętej przez niego długofalowej strategii działania. Zakres korzystania z usług zewnętrznych powinien uwzględniać optymalne wykorzystanie własnych zasobów, co będzie ukierunkowane na efektywność działania przedsiębiorstwa.

Outsourcing IT – rozwiązania chmurowe

Trendem w outsourcingu IT jest obecnie wykorzystanie rozwiązań chmurowych, co pozwala jeszcze bardziej zoptymalizować koszty oraz zapewnić wyższą jakość i skuteczność obsługi. Mowa tu chociażby o przechowywaniu i analizie danych, hostingu infrastruktury i aplikacji, czy usługach z zakresu Internetu rzeczy. Szacuje się, że chmura pozwala obniżyć koszty o kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt procent. Zaletą rozwiązań chmurowych jest również skrócenie oczekiwania na wdrożenie konkretnych aplikacji, czy dokonanie w nich zmian bez zakłócania ciągłości ich działania. Rosnąca popularność wykorzystania chmury obliczeniowej sprawia, że outsourcing tych rozwiązań w najbliższych latach zdecydowanie zyska na znaczeniu.

Outsourcing IT – szansa na rozwój

Oprócz wymienionych wyżej zalet outsourcingu IT należy podkreślić, że skorzystanie z zewnętrznej obsługi IT umożliwia rozwój przedsiębiorstwa. Wynika to z faktu, że outsourcing IT pozwala uwolnić czas przedsiębiorcy, który może skupić się na rozwoju własnego biznesu. Co więcej, współpraca z zewnętrzną firmą umożliwia wykorzystanie jej wiedzy i doświadczenia, które można wykorzystać we własnej działalności. Firma outsourcingowa z reguły jest w stanie zaproponować rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować dotychczasowe procesy, a co za tym idzie rozwinąć działalność i uzyskać przewagę konkurencyjną.

Decyzja o skorzystaniu z outsourcingu IT może być kluczem do usprawnienia oraz zoptymalizowania działalności firmy. Należy jednak pamiętać, by pasowała ona do przyjętej długofalowej strategii firmy, co pozwoli uzyskać jak najwięcej korzyści wynikających z korzystania z zewnętrznej obsługi IT.

Artykuł partnera

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here