Naga MarketsOutside Bar

Formacja Outside Bar jest to jedna z najskuteczniejszych formacji price action. W literaturze polskiej nazywana również formacją objęcia. W przypadku formacji wzrostowej jest to formacja objęcia hossy, w przypadku formacji spadkowej jest to formacja objęcia bessy. Formację Outside Bar daje się łatwo zauważyć na wykresie stąd wynika jej duża popularność. Razem z poziomami wsparcia i oporu, formacje Outside Bar lub PIN BAR wykorzystywane, są bez żadnego dodatkowego potwierdzenia do zawierania krótkoterminowych pozycji na rynku.

Outside bar

Te artykuły również Cię zainteresują
Budowa formacji jest bardzo prosta: po świecy (wzrostowej bądź spadkowej) pojawia się od razu kolejna, która jest skierowana w przeciwnym kierunku i przykrywa swoim korpusem cały korpus poprzedniej świecy. Im świeca wskazująca odwrócenie mocniej objęła poprzednią świecę (np. gdy jest 2x większa) tym lepiej. Wiarygodność formacji jest również większa, gdy również cienie, są w całości przykryte przez świecę odwracającą.

Największa skuteczność outside bar jest wtedy, gdy spełnione są dwa warunki:

1) świecę odwrócenia poprzedzają przynajmniej 3 świece skierowane w przeciwnym kierunku do świecy odwrócenia.
2) formacja pojawiła się na wsparciu bądź oporze co dodatkowo wzmocniło jej siłę. Ten warunek wymaga pewnego doświadczenia w wyznaczaniu stref wsparcia i oporu.

Przykłady wystąpienia formacji Outside Bar na wykresach

Formacja na wykresie pojawia się bardzo często, co zauważyć można na poniższym wykresie. Jednak jej pojawienie się w środku ruchu wzrostowego lub spadkowego jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Na poniższym wykresie GBPAUD na 5 zaznaczonych wystąpień formacji 1 była zupełnie nieudana.

Outside Bar
Wykres GBPAUD

Lepszym pomysłem jest śledzenie świec Outside Bar w rejonie wsparć lub oporów. Na poniższym wykresie AUDCAD zauważyć można, że po 3 małych świecach spadkowych w końcu pojawiła się formacja, po której rozpoczęły się dynamiczne wzrosty AUDCAD.

Outside Bar
Wykres AUDCAD

Na kolejnym wykresie opisywana formacja pojawiła się bezpośrednio na wsparciu. Świeca przykrywająca była bardzo duża i nie pozostawiała wątpliwości, że popyt jest tu silny.

Outside Bar
Wykres GBPJPYConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here