Naga MarketsOszustwo na 2 mld zł. GetBack zostanie rozliczony na ratyJedna z największych afer na polskim rynku finansowym z ostatnich lat nadal pozostaje nierozliczona. Jednak jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, pierwszy akt oskarżenia ma trafić do sądu już w październiku.

  • Były prezes GetBack przebywa w areszcie od czerwca 2018 roku.
  • Sprawa zostanie podzielona na wiele wątków, aby ułatwić prowadzenie procesu.
  • Według DGP, pierwszy proces będzie dotyczył szkód wyrządzonych obligatariuszom.

Dłuższy areszt dla Konrada K.

Warszawska prokuratura wyceniła straty wszystkich obligatariuszy GetBack na kwotę około 2 miliardów złotych. Według informacji DGP, prokurator ma zwrócić się do sądu o przedłużenie aresztu dla głównego oskarżonego Konrada K., założyciela i byłego prezesa GetBack, który przebywa w nim od czerwca 2018 roku.

Prokuratura zamierza podzielić sprawę na kilka wątków, ze względu na jej rozmiar i poziom skomplikowania. DGP donosi, że sąd w pierwszej kolejności zajmie się zarzutem oszustwa, a na ławie oskarżonych znajdzie się kilkanaście osób.

Na pewno pierwszy akt oskarżenia trafi do sądu do końca tego roku. Obecnie październik wydaje się być bardzo prawdopodobnym terminem. – mówi dziennikowi osoba znająca szczegóły śledztwa.

Zobacz również: Kurs dolara (USD/PLN) wzbił się ponad 3,70

Dziennikarzom DGP udało się dotrzeć do informacji mówiących, że najbliższy proces będzie dotyczył doprowadzenia 8 tysięcy obligatariuszy do straty 2 miliardów złotych. Obecnie GetBack zamierza w ciągu 8 lat oddać jedną czwartą środków, które stracili inwestorzy.

Główny oskarżony współpracuje ze śledczymi

Były prezes współpracuje z prokuraturą, składa obszerne wyjaśnienia i stara się o status małego świadka koronnego (art. 60 k.k.). To, co mówi, potwierdza się w zeznaniach i wyjaśnieniach innych osób oraz w zabezpieczonym materiale dowodowym – twierdzi źródło Dziennika.

Pod koniec 2019 roku Konrad K. zeznał w prokuraturze, że współpracował z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym jeszcze długo przed aferą.

Oprócz byłego prezesa wrocławskiej spółki, oskarżonych jest 60 innych osób. Wśród zarzutów stawianych oskarżonym DGP wymienia: zarzuty związane z fałszowaniem sprawozdań finansowych, wyprowadzaniem pieniędzy ze spółki, zawieraniem niekorzystnych umów na sumy, które przekraczały koszty usług, albo płacenie za fikcyjne działania na rzecz windykatora.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here