Naga MarketsOszustwa kryptowalutowe: czym są w świetle prawa? Komentuje adwokat Marcelina Szwed-ZiemichódW 2020 roku wartość przestępstw kryptowalutowych na świecie przekraczała poziom 10 miliardów dolarów. Rekordziści z nieuczciwej firmy Mirror Trading International (MTI) mieli w ostatnich latach zarobić 350 milionów dolarów obiecując inwestorom nierealne stopy zwrotu rzędu 500% rocznie.

Oszustwa kryptowalutowe wraz ze wzrostem popularności tego rynku i cen bitcoina stają się coraz powszechniejsze i coraz częściej interesują się nimi regulatorzy oraz organy ścigania. Jak w świetle prawa interpretowane są wyłudzenia i przestępstwa na rynku cyfrowych aktywów? Na pytanie to odpowiada Marcelina Szwed-Ziemichód, adwokat, doradca podatkowy msztax.pl w rozmowie na antenie Comparic24.tv.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Program “Trendy BLOCKCHAIN” prowadzi Robert Wojciechowski, prezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT)
  • Jak wynika z raportu Chainalysis podsumowującego przestępstwa na rynku cyfrowych aktywów w 2020 r., wartość nielegalnych transakcji wyniosła 10 mld dol.
  • Spora część tego obrotu dotyczyła przestępstw i wyłudzeń kryptowalutowych (około 2,5 mld. dol.)

Kryptowalutowy „scam”, czyli oszustwo na rynku cyfrowych aktywów

W odniesieniu do przestępstw kryptowalutowych często można spotkać się z określeniem „scam”. To anglojęzyczne słowo oznacza w języku polskim „przekręt, wyłudzenie lub oszustwo” i używane jest do opisywania nielegalnej działalności oszustów w ramach ekosystemu cyfrowych aktywów.

Jestem przerażona skalą przestępstw (…). Bardzo dużo osób informuje mnie o różnego rodzaju transakcji dotyczących kryptowalut, które niosą ze sobą ślady potencjalnego oszustwa (…) Liczba inwestorów padających ofiarami wyłudzeń jest coraz większa. Występuje kilka rodzajów schematów wyłudzeń, na które można się złapać. Pierwszy i najpowszechniejszy z nich, który dotyczy również innych rynków, to wyłudzenia telefoniczne i agresywny marketing zachęcający do inwestycji – komentuje Marcelina Szwed-Ziemichód.

Podobnie jak w 2019 r., oszustwa stanowiły większość wszystkich przestępstw związanych z kryptowalutami, na poziomie 54% nielegalnej działalności, co stanowiło około 2,6 miliarda dolarów wartości. Rynki darknetowe były ponownie drugą co do wielkości kategorią przestępstw, odpowiadając za działalność kryptowalutową o wartości 1,7 miliarda dolarów, co stanowi wzrost z poziomu 1,3 miliarda dolarów w porównaniu do 2019 roku.

Jednak najważniejszą historią dla przestępstw opartych na kryptowalutach w 2020 r. jest oprogramowanie ransomware. Może to brzmieć sprzecznie z intuicją, ponieważ ransomware stanowiło zaledwie 7% wszystkich środków otrzymanych przez adresy przestępcze w kwocie nieco poniżej 350 milionów dolarów w kryptowalucie. Jednak liczba ta stanowi wzrost o 311% w stosunku do roku 2019. Żadna inna kategoria przestępstw opartych na kryptowalutach nie wzrosła tak drastycznie w 2020 r., ponieważ działania promowane przez Covid-19 w zakresie pracy w domu otworzyły oszustom nowe ścieżki szukania nielegalnych zysków.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here