Naga MarketsKoronawirus zaatakował wszystkie najważniejsze i mniej ważne gospodarki świata. Zewsząd słyszymy informacje o spadkach akcji, kursu złotego, kolejkach do bankomatów a nawet bankructwach poszczególnych firm. W tych trudnych czasach jak bumerang wraca temat ochrony naszych oszczędności. Nic dziwnego, bez względu na sumę posiadanych pieniędzy, każdy z nas martwi się jak to wszystko się skończy.


Czarny scenariusz

Wszelkiej maści analitycy zazwyczaj zgodni są co do tego, że gospodarka kurczy się i to w zastraszającym tempie. Zablokowane granice, zerwane łańcuchy dostaw, zmniejszona konsumpcja, problemy z kredytowe, zwalnianie pracowników, wszystko to ma swoje przełożenie na pogarszający się stan gospodarek w skali światowej. Co prawda rządy wszystkich państw starają się temu przeciwdziałać, niemniej problemy wywołane pandemią już dosięgną wiele przedsiębiorstw a przez to nas osobiście.  Wszystkie programy pomocowe służą jedynie minimalizacji tych konsekwencji i utrzymaniu funkcjonalności państwa co w przyszłości ma pomóc stanąć na nogi i jak najszybciej wrócić na ścieżkę rozwoju.

Nie wszystkie jednak firmy wyjdą z tego cało. Negatywne konsekwencje jakie może wywołać koronawirus są one na tyle oczywiste, że rządy poszczególnych krajów starają się zapewnić płynność finansową w sektorze bankowym, który zmaga się z pogorszeniem portfeli kredytowych. Istotne znaczenie ma tutaj pomoc dla banków tak aby nie zaprzestały one udzielania kredytów. Wynika to stąd, że zatrzymanie finansowania przedsiębiorstw zawsze ma swoje przełożenie na recesję gospodarki danego kraju.

Ryzyko, podwójne

Jak widać perturbacje związane z kryzysem wywołanym przez koronawirusa sprawiają, że banki nie mają przed sobą kryształowej przyszłości tak jak to zazwyczaj ma miejsce podczas prosperity. To w jakim stopniu wyjdą z tego poobijane uzależnione jest także od kapitału jakim dysponują. Jednym ze skutków pandemii może być bowiem podwojenie kosztów ryzyka a co za tym idzie prawdopodobne obniżenie ratingu.

Zobacz również: Źle dopiero będzie. Rynek akcji nie odzwierciedla fatalnego wpływu koronawirusa

Rating, ocena wiarygodności

Czym zatem jest taki rating? Otóż ocena ratingowa informuje nas o wiarygodności takiego banku i obsługi kredytu. Jak zachowają się agencje ratingowe w obecnym kryzysie? Na pewno nie pozostaną bierne ale wydaje się że nie będą to tak drastyczne decyzje jak podczas ostatniego kryzysu w latach 2008-2009. Wszystko to jednak zależy od kondycji banku , czyli od tego ile posiada kapitału. Kryzys oczywiście minie, ale trudności jakie wywoła będą nam towarzyszyć całe lata. Zauważmy, że agencje ratingowe masowo obniżały rating banku dopiero w 2012 roku. Dotyczyło to głównie banków Włoch i Hiszpanii, których podatność na straty wynikała z niesprzyjających warunków gospodarczych.

Samo nadawanie ratingu jest bardzo skomplikowaną procedurą i taki bank musi spełnić bardzo ostre wymogi aby uzyskać odpowiednią klasę ratingu. Mało tego wszystkie procedury oraz płynność instytucji bankowej przez cały czas jest monitorowana przez odpowiednie agencje ratingowe, które w każdej chwili mogą obniżyć klasę danego banku co oczywiście warto śledzić. Jeśli zatem nie chcemy aby nasze pieniądze posłużyły jako wsparcie bankrutującego banku to zwracajmy uwagę właśnie na Rating.

Ryzyko, podstawowe klasyfikacje oceny

  • Rating AAA (Aaa) to najwyższa ocena, która oznacza, że bank ma wyjątkowo wysoką zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych.
  • Rating AA (Aa) oznacza, że bank ma bardzo dużą zdolność do regulowania zobowiązań i w niewielkim stopniu różni się ona od podmiotów z oceną najwyższą.
  • Rating A (A) oznacza, że bank ma dużą zdolność do regulowania zobowiązań, ale jest bardziej podatny na ewentualne negatywne zmiany otoczenia rynkowego.
  • Rating BBB (Baa) sugeruje wystarczającą zdolność do regulowania zobowiązań, jednocześnie informując o większej podatności na ewentualne pogarszające się warunki gospodarcze, co w konsekwencji może negatywnie wpływać na poprawną obsługę zadłużenia a co za tym idzie funkcjonowanie banku. Niższe ratingi uważane są za spekulacyjne. Im ocena jest słabsza, tym potencjalne zagrożenie jest większe.

Zobacz również: Dolar liderem w obliczu koronawirusa. Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Kondycja polskich banków

Dla osób, które uważają że przewaga polskich banków polega na tym, że nasze pieniądze trzymane są pod okiem KNF w naszym ojczystym kraju to podam, że na tym polu wypadamy nie najlepiej w stosunku do banków np. australijskich. Jeśli porównamy ratingi z innymi rejonami świata to zważamy że nasza bankowość jest na poziomie krajów trzecich.

Jedynie tylko pięć banków polskich posiada rating A- a reszta jest w skali od B- do BBB+. Jeśli więc mowa o bezpieczeństwie naszych pieniędzy to są to raczej wątpliwe ratingi i jeśli dopadnie nas kryzys grecki, to wszystko poleci jak domek z kart.

Źródło: EuroRating

Nie jest jednak aż tak źle

W Polsce i generalnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej funkcjonuje tzw. Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja utrzymywana przez same banki i zapewnia zwrot gotówki do wysokości 100 000 euro. Fundusz ten jednak, nie obejmuje instytucji, które nie posiadają zezwolenia nadzoru KNF. Podobne fundusze istnieją w innych krajach Europy. W razie bankructwa banku otrzymamy tylko sumę gwarantowaną wypłacaną z funduszu gwarancyjnego. Warto zatem rozbić nasze oszczędności na mniejsze porcje i trzymać je w wielu bankach jednocześnie.

Gospodarka jednak to przede wszystkim przepływy finansowe, kredytowanie przedsiębiorstw, wsparcie na wielu horyzontach finansowania dużych i mniejszych podmiotów. Płynność finansowa potrzebna jest zatem bankom niczym tlen do oddychania. Tarcza kryzysowa rządu stanowi więc nic innego jak formę respiratora, który ma zapewnić nam przeżycie. Nie jest to lekarstwo na wszystkich choroby, to tylko rozwiązanie czasowe. Po kilku tygodniach będziemy musieli wstać na własne nogi i chociaż poobijani musimy jakoś funkcjonować.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here