Naga Markets8 kwietnia odbył się ósmy webinar z cyklu „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Naszym gościem był ekspert sztuki rynkowego piramidowania i postrach wszystkich GRIDziarzy, współzałożyciel “Grupy Traderów” – Paweł Szwajcar FX, a po webinarze zalała nas fala pytań. W związku z tym, dzięki uprzejmości Pawła Szwajcara FX rozpoczynamy nową serię “Paweł Szwajcar FX w ogniu pytań“, w której raz w miesiącu nasz gość będzie odpowiadać na pytania czytelników Comparic.pl.

  • druga fala spadków na indeksach jest nadal możliwa,
  • overbalance nie jest obecnie najlepszą metodą do handlu,
  • korzystanie z dywergencji może wyzerować nasz rachunek.

Spadki na DAX, dalsze losy BTC

Od momentu podwyższonej zmienności metoda overbalance notuje bardzo słabe wyniki na DAX. Z czego to wynika i kiedy będzie można uznać, że znów warto ją stosować?

Bardzo dużo w notowaniach DAXa zależy od tego co dzieje się na amerykańskim parkiecie. Po drugie, na rynkach stale przeplatają się okresy niskiej i wysokiej zmienności. a po trzecie panuje niepewność i dużo zależy od decyzji politycznych, które często bardzo gwałtownie wpływają na zachowanie rynków. Z tych powodów zagrywanie największych korekt ma obecnie o wiele niższą skuteczność niż wcześniej. Jeśli wrócimy do okresu rozgrywania kampanii i swingów kilku tygodniowych to zagrania z największej korekty powrócą do dawnej skuteczności. Obecnie są lepsze metody jak np. metody trendowe czy na wybicia.

W ostatnich scenariuszach dla indeksów bazowałeś na powtórce z 2011 roku. Rynek zachował się inaczej – jaki masz w związku z tym plan? Czy dalej rozważasz drugą falę spadkową?

Na samym początku wspomnę, że analogia działała bardzo dokładnie i pokazała fałszywe wybicie do maksimum 11340, a potem zjazd do środka konsolidacji w okolicach 10000 punktów.

Dlaczego rynki akcji wzrosły tak znacząco w poniedziałek 18 maja 2020? Otóż Fed ustami prezesa Jerome Powella rozpoczął cały festiwal zapewnień o pomocy Rezerwy dla gospodarki. Jest to obecnie gorący temat, a sam przewodniczący wyjątkowo często gości w mediach. Uważam, że ti tylko chwilowe naruszenie analogii i powrócimy do niej z jeszcze większą siłą. Krótko mówią, spadek do 8800 pkt na DAX-ie jest prawdopodobny.

Porównanie sytuacji na indeksach. 2011 vs 2020.

BTC po halvingu utrzymuje względnie wysokie wartości, a coraz więcej ekspertów śmiało wypowiada się o nowych ATH. Co o tym sądzisz?

Jeśli przez cały miesiąc cena utrzyma się powyżej 9000 USD i nie dojdzie do „flash crashu” to również spodziewam się wzrostów w kolejnych miesiącach. Kiedy to piszę, BTCUSD jest wyceniany na 8800 USD. Sytuacja jest napięta i należy na bieżąco reagować, więc snucie długoterminowych planów mija się obecnie z celem, bo szybki spadek, np. -60% w dwa dni jest wysoce prawdopodobny. Podsumowując, jestem nastawiony prospadkowo, a jeśli BTCUSD zacznie spadać tak nagle, to swoje zakupy planuję dopiero w okolicach 2000 USD z targetem na 3500 USD. Nie jest to jednak optymalny moment aby o tym rozmawiać, szczególnie w sytuacji, kiedy analitycy prognozują wzrost do 20000 USD.

Czy śledzisz tzw „altcoiny”, z minimalna wyceną? To wbrew pozorom na nich urodziło się najwięcej fortun w trakcie bańki, a nie na głównych walutach.

Tak śledzę. Co 2 dni sprawdzam kursy dwudziestu największych kryptowalut i tych, które zaliczają „mocną pompę” w ostatnim czasie. Ciekawym rynkiem wydaje się być OmiseGo z kilkudziesięcioma % wzrostu. Jednak od bardzo długiego już czasu altcoiny są w gorszej kondycji niż BTC.

Jakie są Twoje perspektywy dla rynku ropy?

Mocne wzrosty do 85 USD w dłuższym terminie. Oczywiście z etapami konsolidacji przy 43 USD (handel w luce bessy pomiędzy 35 USD, a 43 USD).

Co sądzisz o strategiach carry-trade? Czy w obecnych czasach jest sens na taki spokojny trading?

Tak, ale wymaga reakcji i samo wysokie oprocentowanie nie wystarcza. Przykładowo USDMXN i pozycje Short płacą dość spory SWAP. Jednak zmienność samego peso meksykańskiego jest bardzo wysoka. O innych parach wolałbym nie pisać, bo posiadanie crossa/trójkąta na instrumentach o wysokim SWAPie i braku SWAPu negatywnego jest bardzo wygodne.

Bazę wiedzy, bieżące przeglądy rynku i skrupulatne analizy strategii handlowych prowadzonych przez Pawła Szwajcara znajdziesz na PEGT (platformie edukacyjnej grupy traderów).

Czy śledzisz pary egzotyczne? Jeśli tak, to masz jakiegoś faworyta do handlu?

USDMXN ma bardzo ciekawe reakcje i często przesadzone w stosunku do tego co dzieje się na głównych parach jak EURUSD.

Czy analizujesz tylko i wyłącznie złoto do dolara amerykańskiego? Czy jest sens mimo większych kosztów handel na np. XAUEUR / XAUCHF?

W takim przypadku lepiej stworzyć crossa i np.XAUUSD i EURUSD.  Odpowiednio dobierając wielkość pozycji i kierunki na tych dwóch instrumentach możemy mieć wynikowo parę XAUEUR. I tak, zdarza mi się analizować XAU w AUD czy w EUR, zwłaszcza kiedy USD na swoim indeksie mocno rośnie lub spada. Warto sprawdzić korelację złota z indeksem USD, aby zobaczyć czy ruch dotyczy samego złota czy też jest reakcją na to co dzieje się na indeksie USD.

Na wykresie 10 letni wykres XAUPLN.

Wykres XAUPLN. Źródło: stooq.pl

Złoto od kilku tygodni porusza się w konsolidacji, natomiast srebro kontynuuje rajd. Czy w końcu wyhamuje w okolicach 19 USD?

Na temat możliwych scenariuszy będę mógł się dopiero wypowiedzieć, jeśli cena spadnie do poziomu 16.31 USD – obecnie jesteśmy nadal w swingu wzrostowym. Warte zauważenia jest też to, że w marcu na rynku srebra panowała bardzo wysoka zmienność, która wygasła w kwietniu. Od kilkunastu dni cena srebra ponownie notuje duże dzienne zmiany.

Wykres cen srebra w ujęciu dziennym.

Czy dywergencje są dobrym wskaźnikiem do odwracania trendów/końca korekt?

Dywergencja to AT w najczystszej postaci, której nie stosuję. W ramach przypomnienia, dywergencje polegają na wyznaczeniu punktów zbyt mocno odchylych od średniej, czyli punktów skrajnej wyprzedaży/wykupienia. Osobiście preferuję techniki podążania za trendem i typowo łapania długich ruchów w trendach. Dywergencję, być może nieświadomie, stosują handlujący na tzw. sentymenty. Sam tego nie stosuję z kilku powodów:

  • zysk z sygnału jest ograniczony i trzeba brać co rynek daje – a daje niewiele,
  • bardzo ważna jest zmienność. W momencie wystąpienia dywergencji, powinna obowiązywać taka sama lub wyższa zmienność jak przed setupem – inaczej nie wiadomo co robić z pozycją,
  • sygnały dywergencji są bardzo subiektywne i wielu traderów po prostu uśrednia straty licząc, że rynek daje im coraz lepszą cenę. Później następuje spadek zmienności i taki trader zostaje ugotowany jak żaba we wrzątku”, bo zapomniał wyjść z pozycji – czyli zrobił po prostu perfidny GRID stratnych pozycji. Także radzę uważać na sygnały dywergencji z indykatorów takich jak m.in ostylator stochastyczny czy MACD. To metody pod szerokie konsolidacje, a w trendach można bardzo szybko wyzerować rachunek zGRIDowanymi pozycjami, bo przecież 5x udało się wyjść, a za 6 razem poleciał trend dalej i cena nie wróciła.

Zachęcamy do zadawania pytań zarówno w komentarzach pod tekstem, jak i kierując je bezpośrednio na adres redakcja@comparic.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here