Naga MarketschinyChiński bank centralny (PBOC) podjął wczoraj decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Zmiany są skromne, ale analitycy spodziewają się utrzymania kierunku polityki przez Ludowy Bank Chin. Sprawę obszernie komentuje analityk ING – Iris Pang. 


Wzmocnić gospodarkę

I.Pang zauważa, że PBOC nieoczekiwanie obniżył 5-letnią stopę kredytową jedynie o 5 punktów bazowych do 4,75%, natomiast roczna stopa kredytowa została obniżona o 10 b.p. – do 4,05%. Celem cięć stóp procentowych jest wsparcie firm i osób prywatnych w pokryciu kosztów odsetek podczas epidemii wirusa COVID -19.

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
72,1% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

“Obniżenie stopy procentowej dla kredytów 5-letnich w mniejszym stopniu jest logiczne, ponieważ potrzeby w zakresie obniżenia stóp procentowych dla kredytów długoterminowych nie powinny być mieszane z krótkoterminowymi potrzebami w zakresie przepływów pieniężnych.

Co więcej, w Chinach istnieje przekonanie, że gdy pieniądze są zbyt tanie, coraz częściej wypływają na rynki spekulacyjne – podobna sytuacja miała w latach 2009 i 2010. Uważamy, że to wyjaśnia, dlaczego bank centralny zdecydował się na różne wielkości obniżek” – komentuje ekonomista ING.

Wysokość rocznej stopy kredytowej w Chinach. Źródło: tradingeconomics.comOdnosząc się do kolejnych ruchów PBOC, I.Pang oczekuje silniejszego rozluźnienia polityki pieniężnej w 2Q2020 w celu dalszego wsparcia gospodarki.

Jest to tylko i wyłącznie część Big Bank Report – w którym to prezentujemy najciekawsze komentarze dużych banków w minionym tygodniu. Raport możesz otrzymywać całkowicie bezpłatnie, zapisując się do naszego newslettera na stronie BIG BANK REPORT.

     CHCĘ OTRZYMYWAĆ  BIG BANK REPORT      Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here