Naga MarketsBitcoin i kryptowaluty, za sprawą kontrowersji związanych z planami wprowadzenia przez Facebooka i spółki partnerskie własnej kryptowaluty – Libra, wszedł do politycznego mainstreamu – zawitał do amerykańskiego Kapitolu, Białego Domu a także na szczyt G7. We wtorek 16 lipca kryptowaluty stały się powodem specjalnego wystąpienia Sekretarza Skarbu Steve’a Munchina.


Kryptowaluty wkraczają do politycznego mainstreamu

Wystąpienie  dotczyło uregulowania Bitcoina z uwagi na jego powszechne, zdaniem Munchina, wykorzystanie do działalności przestępczej i omijania prawa oraz to, że stanowi zagrożenie wobec systemu finansowego.

„Głównym przedmiotem mojego wystąpienie będą poważne obawy ze strony [Departamentu] Skarbu związane z coraz większym nadużywaniem kryptowalut przez osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy, finansowaniem terroryzmu oraz innych graczy kierujących się złymi zamiarami.”

Wobec kryptowalut wytaczane są najcięższe działa, pomimo niezależnych badań wskazujących na coraz mniejszy ich udział w finansowaniu przestępczości oraz z pominięciem pozytywnych aspektów nowych technologii.

„Kryptowaluty takie jak Bitcoin są wykorzystywane do tego, by firmować nielegalne działania idące w miliardy dolarów, takie jak cyberprzestępczość, unikanie płacenia podatków, wymuszenia, ransomware [typ szkodliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego], obrót nielegalnymi substancjami, handel ludźmi. Wielu graczy wykorzystuje kryptowaluty by wspierać swoje szkodliwe działania – stanowi to poważną kwestię związaną z bezpieczeństwem narodowym.”

Regulacje nie tylko na własnym podwórku, lecz także na poziomie międzynarodowym

Departament Skarbu daje wyraźnie do zrozumienia, że tych, którzy korzystają z technologii rozproszonego rejestru, obowiązują takie same przepisy dotyczące przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, Ustawy o tajemnicy bankowej oraz wytyczne FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network jest to urząd podległy pod Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, zajmujący się gromadzeniem i analizą danych dotyczących transakcji finansowych w celu przeciwdziałania: praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innego rodzaju przestępstw finansowych), co banki i inne instytucje finansowe.

Zobacz również: Przesłuchania pracowników Facebooka w sprawie LibraCoin w USA

Stany Zjednoczone mają „dołożyć wszelkich starań” by kryptowaluty zostały uregulowane zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym.

„Regulacje nie przestaną obowiązywać wraz z przekroczeniem granicy Stanów Zjednoczonych. FATF, odpowiadający za ustanawianie globalnych standardów w zakresie AML [przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy] /CFT [Ustawy o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu z 2009 roku], przyjął kompleksowe środki dotyczące tego, w jaki sposób kraje muszą regulować oraz nadzorować działania oraz usługodawców w tej dziedzinie. Jest to ważny krok w kierunku ujednolicenia międzynarodowych regulacji dotyczących kryptowalut.”

Co więcej, Departament Skarbu powołał niedawno Radę ds. Nadzoru Stabilności Finansowej (the Stability Oversignt Council – FSOC), będącą grupą roboczą w zakresie aktywów cyfrowych, umożliwiającą współpracę pomiędzy najważniejszymi regulatorami, takimi jak FinCEN, Rezerwa Federalna, CFTC oraz SEC (Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd) w celu zwalczania „ryzyka”, jakie niosą ze sobą kryptowaluty.

Utrzymanie dominacji USD jako globalnej waluty rezerwowej

Jak wynika wprost z wystąpienia Mnuchina, jednym z głównych czynników motywujących działania kierowanego przez niego departamentu, jest utrzymanie dominacji dolara jako głównej światowej waluty rezerwowej oraz zapewnienie bezpieczeństwa amerykańskiemu systemowi finansowemu.

„Departament Skarbu bardzo poważnie traktuje rolę dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej. Nie będziemy ustawać w wysiłkach mających na celu ochronę naszego kraju oraz zabezpieczenie amerykańskiego systemu finansowego.”

Poważne obawy związane z Librą

Obawy Departamentu Skarbu związane są z potencjalnym wykorzystaniem tej kryptowaluty do wspierania nielegalnych działań. Jednocześnie Munchin wspomina o szeregu rozmów jakie przedstawiciele Calibra, podmiotu zależnego od Facebooka, odpowiadający za finansową część projektu, odbyli z amerykańskimi regulatorami. Podkreślił on także, że podmioty działające w branży kryptowalut muszą spełniać wymogi związane z compliance (zgodność z regulacjami) podobnie jak tradycyjne banki.

Na końcu swojego wystąpienia Munchin zapewnia, iż rząd nie jest całkowicie niechętny by Facebook wyemitował własną kryptowalutę.

„Pod warunkiem, że Facebook uczyni to w sposób prawidłowy oraz będzie w stanie odpowiednio wdrożyć system płatności, z przeprowadzeniem odpowiednich procedur AML, wówczas nie ma problemu. Zanim to osiągną, mają [jednak] przed sobą wiele pracy by nas przekonać.”

Rząd amerykański jest za innowacjami na rynku finansowym, jednak pod pewnymi warunkami

Munchiin wypowiada się także szerzej na temat innowacji w sektorze finansowym, twierdząc, iż rządowi nie zależy na tym, by ją ograniczać oraz że innowacyjne rozwiązania będą dopuszczane pod warunkiem, że nie będą poważać integralności amerykańskiego systemu finansowego.

„Stany Zjednoczone są otwarte na odpowiedzialne innowacje, w tym nowe technologie, które mogą usprawnić wydajność systemu finansowego oraz poszerzyć dostęp do usług finansowych.”

Podkreśla, że system regulacyjny ma zapewnić „równe zasady gry” dla wszystkich graczy, którzy zainteresowani są udziałem w tym sektorze.

„Bez względu na to, czy chodzi o MoneyGram, bank, czy prowadzi się działalność online czy chodzi o PayPal. Naszym zamiarem jest stworzenie równych zasad gry. Wspieramy systemy płatności elektronicznych – ostatnio wprowadzono wiele innowacji finansowych niepowiązanych z tradycyjnymi bankami. Wiele osób w bardzo skuteczny sposób korzysta z systemów płatności elektronicznych w dolarach. Nadal będziemy wspierać tego typu działalność. Chcemy, by technologie ewoluowały.”

Echa tweetów Trumpa i obawy co do regulacji międzynarodowych

W wypowiedzi Munchina da się zauważyć wpływ ostatnich komentarzy Donalda Trumpa odnoszących się zarówno do Bitcoina jak i Libry. Sekretarz Skarbu nawet bezpośrednio do nich nawiązuje.

Tym, co może budzić duży niepokój, jest zamiar sztywnego zastosowania regulacji stworzonych dla tradycyjnych instytucji finansowych do nowatorskich rozwiązań jakimi są kryptowaluty. I można by było jeszcze przełknąć zapowiedź ostrej ofensywy ze strony amerykańskich regulatorów, gdyby nie zamiary rozszerzenia zakresu planowanych działań na międzynarodowe rynki finansowe. Pozostaje to w dużym kontraście do takich krajów jak Japonia, gdzie Bitcoin jest pełnoprawnym środkiem płatniczym, czy Estonia, która jest jednym z najbardziej przyjaźnie nastawionych do kryptowalut i blockchaina państw na świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here