Naga MarketsMario Draghi
Mario Draghi, Prezes EBC, kończy swoją kadencje w tym miesiącu

Już 24 października poznamy najnowszą decyzję Europejskiej Banku Centralnego ws. stóp procentowych oraz oświadczenie na temat polityki monetarnej. Będzie to zarazem ostatnie posiedzenie pod wodzą Mario Draghiego, którego na stanowisku zastąpi dotychczasowa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde. Eksperci z dużych banków prognozują możliwy przebieg konferencji oraz wskazują kierunek dla pary EUR/USD w obliczu ostatnich wydarzeń.


Zobacz również: Lagarde: Donald Trump może doprowadzić do recesji na świecie

Europejski Bank Centralny obniży stopę depozytową o kolejne 10 pb w grudniu – ABN AMRO

Zwracając uwagę na nadchodzące spotkanie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), „Rada Prezesów EBC spotyka się w tym tygodniu na swoim ostatnim spotkaniu dotyczącym polityki pieniężnej pod przewodnictwem Mario Draghiego”, zauważyli Nick Kounis i Aline Schuiling, starsi ekonomiści ABN AMRO.

Christine Lagarde, szefowa MFWPo ogłoszeniu pakietu środków w zeszłym miesiącu jakiekolwiek dalsze działania wydają się mało prawdopodobne na tym spotkaniu. Jednak argumenty za dodatkowym bodźcem pozostają mocne i będziemy bacznie obserwować czy EBC wyraźnie rozpoznaje ostatnie słabe dane, które przygotowałyby grunt pod kolejne zmiany w grudniu pod przewodnictwem Christine Lagarde – wskazano w raporcie.

W ocenie ekspertów inflacja najprawdopodobniej pozostanie na niskim poziomie i nie wzrośnie w nadchodzących kwartałach. Cykliczne spowolnienie wzrostu gospodarczego oznacza, że ​​presja kosztowa prowadzi raczej do kompresji marży, a nie do podwyżek cen. Jednocześnie dochodzi do strukturalnej presji na spadek inflacji wynikającej z cyfryzacji i spadku oczekiwań inflacyjnych.

– Oczekujemy, że EBC obniży stopę depozytową o kolejne 10 pb w grudniu przed ogłoszeniem przyspieszenia zakupów aktywów netto na marcowym posiedzeniu – dodano.

Europejski Bank Centralny: Czego można się spodziewać po finałowym spotkaniu Draghiego? – ING

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING sugeruje, że spotkanie EBC w tym tygodniu będzie również ostatnim wystąpieniem Mario Draghiego na stanowisku prezesa i oczekuje, że będzie krótko na temat faktów i decyzji, a długo na temat emocji.

Dane makro opublikowane od czasu wrześniowego posiedzenia, a także ostatnie przemówienia i oświadczenia urzędników EBC stanowią bardzo mało powodów do zmian w ocenie makro. Zamiast tego EBC najprawdopodobniej potwierdzi pogląd o dłuższym niż się spodziewano spowolnieniu gospodarczym, bez żadnych oznak drastycznego spadku produkcji, ale podkreśli niepewne oznaki spowolnienia dla wspólnej gospodarki. W kontekście utrzymującego się ryzyka zewnętrznego i zwiększonej niepewności gospodarczej perspektywy inflacji również powinny pozostać słabe – napisano w raporcie.

Brzeski uważa, że najbliższe posiedzenie to będzie powtórzenie decyzji z września. Bez zmian oceny ekonomicznej stanowisko EBC w sprawie polityki pieniężnej również powinno pozostać niezmienione.

Lekceważenie wewnętrznej rozbieżności. To będzie najciekawsza część konferencji prasowej. Czy Draghi odniesie się do rosnącej krytyki czy po prostu zlekceważy ją? Oczekujemy, że Draghi wystąpi z silną (emocjonalną) prośbą na poparcie wrześniowego pakietu, prawdopodobnie w połączeniu z szerszą próbą zabezpieczenia spuścizny wszystkich działań pod jego kierownictwem. Draghi prawdopodobnie podkreśli również fakt, że niekonwencjonalne środki EBC miały znaczący wpływ na wzrost i inflację w ciągu ostatnich kilku lat, co uzasadnia pakiet wrześniowy. Draghi spróbuje podkreślić determinację EBC do działania w przyszłości – dodano.

Zaufaj 25-letniemu doświadczeniu rynkowemu i dołącz do klientów ogólnoświatowego, internetowego banku inwestycyjnego. W Saxo Bank handluj na opcjach walutowych, akcjach, funduszach, kontraktach terminowych i CFD oraz obligacjach. Już teraz załóż konto i poznaj platforny transakcyjne SaxoTrader!

EBC: Nieduże oczekiwania – TDS

– Najbliższe posiedzenie EBC pod wodzą Draghiego będzie prawdopodobnie gołębie. Oczekiwania inflacyjne prawdopodobnie nadal będą rekordowo niskie, inflacja rozczarowała, a wzrost PKB będzie musiał zostać ponownie zrewidowany w grudniu. Uważamy, że rynki są zadowolone z szansy na kolejną obniżkę stóp procentowych w tym roku, nawet jeśli nie będą w stanie wycenić tego dopóki nie poznamy poglądu Lagarde na dotychczasową politykę pieniężną – napisano w raporcie.

euro i dolary banknotyW ocenie ekspertów EBC raczej nie zapewni EURUSD silnej wskazówki kierunkowej. Brak świeżych inicjatyw politycznych przyciąga uwagę gdzie indziej. Gołębia wiadomość może złagodzić ostatnie wzrosty euro. Wspólna waluta powinna pozostać bardziej wrażliwa na rozwój Brexitu i szerszy apetyt na ryzyko.

 Reakcja rynku powinna zostać względnie słaba podczas posiedzenia w przyszłym tygodniu. Kluczowym czynnikiem napędzającym nastroje na ryzyko będą wydarzenia na froncie Brexitu w nadchodzącym tygodniu. Jeśli chodzi o politykę pieniężną, rynek koncentruje się na wdrożeniu systemu depozytów warstwowych EBC 30 października, a także na rozpoczęciu nowych zakupów QE od 1 listopada – dodano.

Kurs EUR/USD wypłaszcza się, ale nadal sentyment pozostaje ujemny – ING

Francesco Pesole, strateg ds. Walut w ING zauważa, że ​​zgodnie z danymi CFTC odnoszącymi się do okresu 9–16 października pozycje spekulacyjne na wspólną walutę pozostały na stałym poziomie -15% pomimo szerokiego poparcia cenowego dla EUR/USD w ostatnim czasie.

Podejrzewamy, że odzwierciedla to niechęć rynku do wejścia w longi na EUR, biorąc pod uwagę perspektywy średnioterminowe, które pozostają ponure dla nastrojów w strefie euro. W szczególności ostatnie przepływy danych (CPI, produkcja przemysłowa, ZEW) nadal nie sygnalizowały żadnej ulgi w sponiewieranej gospodarce strefy euro i będziemy obserwować czy wysiłki EBC po stronie monetarnej będą wystarczające, aby wywołać zmianę trendu – uważa Pesole.

Dodając nieuniknione ryzyko związane z większą liczbą ceł amerykańskich, słaby apetyt rynkowy na euro wydaje się jeszcze bardziej uzasadniony. Zgodnie z tym poglądem oczekujemy, że EUR/USD powróci poniżej 1,10 do końca roku – podsumowano.

Kurs euro do dolara we wtorek na interwale dziennym źródło tradingview.com 22 10 19
Kurs euro do dolara we wtorek na interwale dziennym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here