Naga MarketsMario Draghi będzie próbował osłabić EUR przed czerwcową zapowiedzią jastrzębich zmian? Źródło: ForexLive

Coraz więcej mówi się o tym, że w czerwcu Europejski Bank Centralny zdecyduje się mocniej zmienić swoje instrukcje wyprzedzające i zasugerować chęć zwijania programu luzowania ilościowego (QE). Jak na razie jednak czekamy na podsumowanie kwietniowego posiedzenia, w trakcie którego nie istnieje szansa na większą modyfikację retoryki EBC. Czy Mario Draghi będzie jednak w stanie zaskoczyć?


Draghi znajdzie się pod gradobiciem pytań

Po marcowym oświadczeniu polityki pieniężnej, z którego usunięto między innymi frazę o „gotowości wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów” PolMon, wiele wskazuje na to, że EBC przygotowuje się do zmiany sposobu komunikacji z rynkiem, chcąc zasugerować zmianę kluczowych elementów swojej polityki.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej dziennikarze ekonomiczni będą pytali Mario Draghi’ego głównie o potencjalne zmiany. Śledząc jednak wystąpienia prezesa EBC doskonale wiemy, że ten nie lubi prezentować jastrzębich informacji jeżeli naprawdę nie ma takiej potrzeby. Inwestorzy liczący więc na popytowe ruchy EUR mogą być więc srodze zawiedzeni.

Patrząc na fakt, że EUR/USD przesuwa się w okolicach istotnego oporu 1.0900-1.0950 przed posiedzeniem EBC o wiele bardziej prawdopodobne wydają się krótkie pozycje. Mario Draghi nie przepuściłby bowiem okazji do chociaż krótkoterminowego osłabienia europejskiej waluty.

EUR/USD D1 – cena nadal testuje strefę oporu, nie widzieliśmy jeszcze próby domknięcia luki wzrostowej, dodatkowo mocno oddaliliśmy się od średniej ruchomej.

Spojrzenia 7 dużych banków na czwartkowe posiedzenie EBC

Poniżej zaprezentowano prognozy wybranych banków inwestycyjnych na przebieg czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego oraz jego wpływ na rynek walut.

  • Nomura – główne elementy polityki pieniężnej bez zmian. Reakcja EUR powinna być przytłumiona przez wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, jednak ewentualne spadki warto wykorzystać do kupna waluty na korzystniejszych poziomach
  • BofA Merrill – Bank przygotowuje się do ponownego kupna EUR/JPY. Aby to jednak było możłiwe, EBC musi zawieść rynki spychając w krótkim terminie europejską walutę w dół.
  • Unicredit – brak ważniejszych wydarzeń i zmian w polityce pieniężnej nie przyniesie silniejszych reakcji rynku walutowego. Bank nie spodziewa się poważniejszej modyfikacji retoryki EBC
  • SEB – Mario Draghi będzie robił wszystko, aby nie przekazać rynkom jastrzębich wskazówek. W efekcie EUR/USD powinno korygować w kierunku 1.0850.
  • ING – EBC może mieć problem z odwróceniem wzrostowego trendu na parach walutowych z EUR. Próby wywołają co najwyżej płytkie korekty i pozwolą dołożyć do długich pozycji. Obecnie fundamentalna wycena EUR/USD wydaje się bowiem mocno neutralna.
  • Lloyds – EBC pozostawi politykę pieniężną bez zmian i nie zakomunikuje poważniejszych modyfikacji w swojej retoryce. Już wcześniej informowano bowiem o redukcji miesięcznego pułapu skupu aktywów do 60 miliardów EUR miesięcznie.
  • Danske – Delikatnie gołębi Draghi może wywołać krótkoterminową korektę EUR po posiedzeniu EBC. Ta jednak nie przełoży się na silniejsze spadki.

Powyższe opinie zostały zebrane na podstawie komentarzy banków jakie pojawiły się w usłudze FxWatcher. Wypróbuj za darmo >>>

Chociaż powyższe projekcje delikatnie się różnią, to można zauważyć w nich wspólne stanowisko – brak zmian polityki pieniężnej, brak zmian w instrukcjach wyprzedzających i krótkoterminowa, spadkowa reakcja EUR na posiedzenie. Inwestorzy będą mogli wykorzystać ją jednak do otwierania długich pozycji na korzystniejszych poziomach. Za takie uznać można albo dołki październikowe (1.0850) albo minima z marca zeszłego roku (1.0820).

Relacja z konferencji dostępna będzie poprzez kanał Rynki na Żywo portalu Comparic.pl! Śledź sesję pytań i odpowiedzi oraz jej reakcję na EUR.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here