Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

wig

Po sygnale ostrzegawczym z ubiegłego miesiąca, kurs powrócił ponad średnią dając, w najbardziej klasycznym rozumieniu tej metody sygnał kupna.

Sygnały sprzedaży:

s2

Komputronik – spadek poniżej średniej można uznać za ostrzegawczy, gdyż nadal cena znajduje się powyżej wsparcia. Upadek tego poziomu, definitywnie oznacza sygnał sprzedaży.

s1

Introl – podobna sytuacja,  z tym że tutaj mamy bardzo silne, długoterminowe wsparcie. Ponadto świeca, która przebiła średnią ma długi cień u dołu, co może oznaczać aktywność popytu przy wsparciu. Mimo wszystko jest to jednak sygnał ostrzegawczy.

Podobne sygnały sprzedaży lub ostrzegawcze pojawiły się także na spółkach: Lena, Pragma Inkaso oraz Wilbo.

Sygnały kupna:

kk2

PZU – kurs powrócił ponad średnią, jednak bardzo blisko znajdują się poziom poprzedniego szczytu. Kupno zatem dość ryzykowne, choć sygnał jak najbardziej prawidłowy.
kk

LPP – powtarza się sytuacja z przeomu 2011 i 2012 roku, kiedy także lekkie naruszenie średniej przyniosło sygnał kupna. Teraz także mamy taki sygnał, jak zwykle w przypadku tej spółki pozostaje pytanie: czy nie jest już za wysoko ?
k5

Intercars – korekta zakończyła się na historycznym wsparciu, cena silnie wzrosła dając sygnał kupna. Podobnie jak w przypadku LPP kurs znajduje się na historycznych maksimach.
k4

Grajewo – w końcu kurs ruszył na północ. Wzrosty zaczęły się mniej więcej od testu historycznego wsparcia. W przypadku tej spółki, kurs ma do historycznych szczytów sporo do nadrobienia.
k3

BZ WBK – sygnał kupna podparty trendem wzrostowym. Brak natomiast silnego wsparcia.

k2

Budimex – ciekawa sytuacja na budowlanej spółce. Korekta sięgnęła ważnego wsparcia, a sygnał kupna podparty jest silnym sygnałem świecowym tzw. formacją objęcia hossy na bardzo wysokim interwale. Do ostatniego szczytu jest trochę miejsca co daje ciekawą okazję inwestycyjną.
k

Arctic – tutaj także pojawił się sygnał kupna, należy jednak pamiętać o trendzie spadkowym i bliskości strefy oporu.

Ponadto sygnały kupna pojawiły się także na spółkach: Fota, K2 Internet, Qumak, Rafamet, Redan, Reinhold, Sobieski oraz Toya.

 

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Kupować można tylko w przypadku występowania lub podtrzymania sygnału kupna na indeksie WIG. Zatem nie uczestniczymy w trendach spadkowych.

Nasz Portfel Fabera:

portfel

SL złapał spółkę Energoinstal. Strata wynosi 256,81 zł. W sierpniu zostały nam naliczone dywidendy ze spółek KGHM oraz Wielton. Łączy zysk po odjęciu podatku to: 130,47 zł. Kolejne transze dywidend z tych spółek czekają nas w listopadzie oraz grudniu.

Portfel traci -977,96 zł co stanowi dla całości zainwestowanej kwoty ok 8%. (dla składu bez nowych spółek). Zatem nie zmieniła się znacząco wartość portfela od poprzedniego miesiąca.

Zakupy:

Najlepsze sygnały kupna zostały wygenerowane na spółkach:

Budimex – mamy trend wzrostowy, korektę do ważnego wsparcia oraz formację objęcia hossy na miesięcznym interwale. Ponadto jest to spółka bardzo stabilna, po której nie można spodziewać się wielkich zysków, ale za to jest to w miarę bezpieczna inwestycja.

Grajewo – istnieje szansa, że kończy się długo trwająca konsolidacja nad historycznym wsparciem, trend jest wzrostowy, a do najważniejszych szczytów mamy sporo miejsca.

Obie te spółki dołączamy do portfela, z kupnem właściwym za 3000 zł każda (Szczegóły w tabeli).

Do zobaczenia na kolejnej ostatniej sesji miesiąca, już 30 września.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGold – retest wsparcia 1270
Następny artykułEkwador pierwszym krajem z cyfrową walutą!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here