Naga Markets

9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

XTB

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

——————————————————————-

Aktualne, na koniec września sygnały metodą Fabera zostały opublikowane w dwóch artykułach:

Sygnały sprzedaży

Sygnały kupna

Zgodnie z obietnicą, dzisiaj przeanalizujemy, które ze spółek dających sygnał kupna warto rzeczywiście dodać do portfela. Moim zdaniem najciekawiej wyglądają 3 spółki. Wykresy miesięczne znajdują się we wczorajszym wpisie, wszystkie poniżej są wykonane na interwale tygodniowym, z wyjątkiem Apatora, który przedstawia wykres miesięczny:

Amica – pokonana została linia korekty, a cena bardzo ładnie tzn. dokładnie zachowuje się na wsparciach. Jest to niewątpliwie bardzo techniczna i przyjemna do grania spółka. Jedyny problem to fakt, że aktualny kurs jest pod strefą oporu, która nawet jeżeli zostanie pokonana, bo może wskazywać na to brak głębszej korekty w tym miejscu, to już niebawem będzie kolejny opór w postaci historycznego maksimum. Gdyby było tam więcej miejsca na wzrosty prawdopodobnie dodałbym spółkę do portfela.

1

Ronson – także bardzo techniczna spółka. Kolejna w historii reakcja na wsparcie jest bardzo dokładna, wręcz wzorowa. Do tego dochodzi także precyzyjne odbici od linii trendu oraz pokonanie linii korekty. Warto zwrócić uwagę, że rozpoczęte wzrosty budowane są na olbrzymim, dawno nie widzianym obrocie. Pod względem historycznym aktualny poziom nie jest zbyt wysoki, a nawet ustawiając częściowy TP (realizacja zysku) na poziomie ok 2,20 zł oznaczać będzie to zysk rzędu ponad 20%. Wszystko wygląda idealnie pod względem technicznym, a zatem spółkę kupujemy do naszego portfela.

2

Apator – trzecia spółka warta zainteresowania. Podobnie jak w przypadku Amici, tutaj także mamy do czynienia z historycznymi szczytami i długoterminowymi trendami wzrostowymi. Naturalne są zatem obawy o koniec tych trendów. Myślę jednak, że sytuacja na Apatorze jest lepsza niż na Amice. Mimo braku wielkiej przestrzeni do wzrostów, przekonuje mnie udany test linii trendu oraz to jak świetnie ta spółka reaguje na wsparcia. Aktualne wsparcie to poprzedni szczyt. Przy tym wsparciu mamy całą masę świec z długimi cieniami u dołu, wygląda to bardzo obiecująco i moim zdaniem rozpoczęte już wzrosty osiągną poziom przynajmniej poprzedniego szczytu, gdzie będziemy mogli zrealizować część zysków.

3

Podsumowując, rezygnujemy ze spółki Amica z powodu bliskości oporu a także braku miejsca na wzrosty w późniejszym czasie. Kupujemy za to za pełną pulę czyli 3000 zł spółkę Ronson, która pod względem technicznym w 100% wskazuje na dalsze wzrosty, oraz za mniejszą, wstępną pulę 1000 zł spółkę Apator, która jeżeli będzie się dobrze sprawować rozważę powiększenie inwestycji w nią. Odrobinę niżej już zaktualizowany skład portfela.

Muszę także dodać, że lepsze lub gorsze sygnały kupna wystąpiły także na spółkach: AB, Asseco BS, Baltona, Benefit, Comarch, Echo, Erbud, Indykpol, Pepees, Plastbox, Simple oraz Yawal. Na wykresach pokazuję tylko te, które moim zdaniem są najlepsze i najbardziej warte zainteresowania.

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Kupować można tylko w przypadku występowania lub podtrzymania sygnału kupna na indeksie WIG. Zatem nie uczestniczymy w trendach spadkowych.

Nasz Portfel Fabera:

portfel

Dokupione zostały Ronson i Apator, ustawione poziomy SL oraz częściowe TP. Pozostałe ceny są sprzed 2 dni, więc mogą zachodzić niewielkie rozbieżności. W listopadzie oraz grudniu czekają nas wypłaty dywidend i chyba mamy ciekawy portfel ze spółkami, które w miarę regularnie wypłacają dywidendy, gdyż jest to ważne w inwestowaniu długoterminowym, a właśnie na tym opiera się metoda Fabera.

Wcześniejsze zmiany na koniec września:

Mimo nie złapania SL postanawiam o sprzedaży spółki Bakalland. Związane jest to z brakiem jakiejkolwiek aktywności na tych papierach. Spółka od ponad miesiąca po prostu stoi w miejscu. Sprzedajemy ją po aktualnej cenie 2,78 czyli zarobiliśmy na tym sygnale 158,08 zł (kupiliśmy 416 akcji) czyli ok 16%.

Drugą zmianą jest osiągnięcie poziomu TP dla 30% akcji spółki Grajewo. Zamykamy na poziomie 33 zł 32 akcje co daje nam zysk 169,60 zł.

Portfel wychodzi na plus, w tej chwili jest to niewiele ponad 1%. Jutro zastanowimy się czy dokupić akcje spółek, które dają sygnał kupna.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec października.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułRzut okiem na złotówkę – USD/PLN, EUR/PLN.
Następny artykułCiti: Czas na ostrożność na USD/JPY. Oto dlaczego.
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję. Wszystkie te spółki odnotowały korekty w mijającym miesiącu, ale też szybko z nich wyszły tzn. odrobiły straty. Szczegóły lada moment w kolejnej “Ostatniej sesji miesiąca” – myślę, że na 12 będzie gotowe 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here