Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Nareszcie! Po wielu miesiącach oczekiwania w końcu pojawił się na indeksie WIG sygnał do wzrostów. Jest to oczywiście zamknięcie miesiąca ponad średnią SMA15. Nie wiem czy i jak duże będą wzrosty ale zgodnie z zasadami systemu taki sygnał pozwala na dokonywanie zakupów do naszego portfela. Jeżeli giełda będzie nadal rosnąć to dojdzie do aktywowania się formacji podwójnego dna. Miejmy nadzieję, że sytuacja będzie podobna do tej z 2012 roku, wtedy po podobnej formacji nastał czas długotrwałych wzrostów.

wig

Ciekawsze sygnały kupna:

PKO BP – po wielu miesiącach spadków i ruchu bocznego w ostatnim czasie, pojawia się sygnał kupna. Cena wyraźnie znalazła się ponad średnią, choć okolice 28 zł można uznać za ważny opór. Jego wybicie byłoby potwierdzeniem sygnału wynikającego ze średniej.

pko

Pelion – od trzech miesięcy cena rośnie i to przy podwyższonych obrotach. Generalnie od 3 lat można mówić o trendzie spadkowym. Ostatnio jednak coś zaczyna się dziać, na lokalnym wsparciu i przy linii łączącej wcześniejsze dołki pojawiają się popytowe formacje. Najpierw pin bar, a ostatnio formacja objęcia hossy. To wszystko po spadkach, które osiągnęły poziom poprzedniej fali wyprzedaży. Cena zamknęła się nad średnią więc mamy sygnał kupna wynikający także z systemu Fabera. Liczenie na wzrosty na tym etapie jest trochę grą w ciemno, ale poprzednie dwa odbicia od linii hossy dawały niezwykle dynamiczne i długotrwałe wzrosty.

pelion

Quercus – sygnał kupna po wybiciu średniej. Tu jednak cena od dłuższego czasu porusza się w mało dynamiczny sposób, w dość wąskim zakresie. Miejsca na potencjalne wzrosty wydaje się być dość mało.

quercus

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

faber-portfel

Sygnał kupna na indeksie WIG spowodował zdjęcie zakazu dokonywania nowych transakcji. Możemy więc dokonać pierwszych od dawna zakupów. Wydaje się, że w ciekawej sytuacji jest spółka Pelion. Ryzyko jest duże, gdyż mamy tam trend spadkowy, jednak ostatnio popyt dał o sobie znać. Jeżeli akcje okażą się mocno wyprzedane i aktywność kupujących ponownie da o sobie znać, to spółka mogłaby dać nam niezłe zyski w przyszłości. Spróbujemy więc dokonać transakcji, a SL umieścimy pod wspomnianymi formacjami, tak aby ich zanegowanie kończyło naszą inwestycję.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec kolejnego miesiąca. Wszystkie wpisy można śledzić pod tagiem – Mebane Faber.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here