Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG spadł w tym miesiącu poniżej średniej. Gołym okiem widać jednak, że panuje słaby i mało dynamiczny ale jednak trend wzrostowy. Uważam więc to za sygnał ostrzegawczy i gdyby lipcowe minimum zostało pogłębione byłby to sygnał spadków do okolic 50 000 punktów, gdzie mamy kluczowe wsparcie. W naszym systemie przyjęliśmy założenie, że kupujemy spółki tylko, gdy WIG jest nad średnią. A zatem nie dokonamy dzisiaj żadnej nowej transakcji.

wig

Na początek sygnały negatywne:

Enea – w ubiegłym miesiącu kurs balansował na granicy średniej. Tym razem nastąpiły mocne spadki i wydaje się, że cena zmierza do poziomu poprzednich dwóch dołków, gdzie mamy wsparcie.
s
Synthos – miesiąc kończy się na krawędzi średniej i gdyby cena w przyszłym tygodniu spadła poniżej minimum lipca, byłby to jasny sygnał do spadków. W szerszym spojrzeniu kurs porusza się bokiem pomiędzy 4 a 5 zł i właśnie odbił się od oporu.
ss
Kania – przekroczona średnia powinna być traktowana jako sygnał ostrzegawczy. Mamy pod sobą linię trendu i jeżeli ona też upadnie to może dojść do spadków w rejon 2,20 – 2,30 zł.
sss

Sygnały pozytywne:

Eurocash – już od 2 miesięcy cena balansowała na granicy średniej, a w lipcu wyraźnie ją przekroczyła. Jest to sygnał do wzrostów, tym bardziej, że naruszone zostało maksimum trendu bocznego. Wybicie tego oporu powinno szeroko otworzyć drogę ku większym wzrostom.
k
Lotos – doszło do wybicia ponad średnią co może być traktowane jako zapowiedź wzrostów, nawet w rejon 40 zł.
kk
ACE – ponowiony sygnał sprzed 2 miesięcy. Znowu cena wzrasta ponad średnią i ponad maksimum z poprzedniego miesiąca. Wydaje się, że powracamy do trendu wzrostowego co mnie bardzo cieszy, gdyż spółka znajduje się już w naszym portfelu od 29 maja.
kkk

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

portfel FABER

Portfel uwzględnia dywidendy ze spółek ACE, Apator oraz Elektorotim. Nie zachodzą żadne zmiany po za podwyższeniem poziomów SL kilku spółek, które radzą sobie coraz lepiej. Spadek WIGu poniżej średniej nie pozwala dokonać nowych transakcji, a szkoda, gdyż być może skusiłbym się na kupno np. Eurocashu. Cieszy fakt, że mamy już 3 pozycje z dużym, ponad 35% zyskiem co wskazuje, że taki system potrafi „wyłowić” długotrwałe trendy. Portfel wychodzi na ponad 8% plus co jest rekordowym wynikiem w około 15 miesięcznej historii, a także sporo wyższym od stopy zwrotu indeksu WIG w tym samym czasie.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec sierpnia.

banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here