Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Maj przyniósł korektę na głównym indeksie naszej giełdy. Nie jest to nic niezwykłego biorąc pod uwagę wcześniejsze, dynamiczne wzrosty. Kurs nie spadł nawet poniżej minimum z kwietnia, więc póki co nie ma obaw o dalsze losy trendu wzrostowego.

Niewiele mamy świeżych sygnałów kupna. Warto jednak rzucić okiem na kilka spółek:

Wawel – cena od dłuższego czasu utrzymuje się nad średnią i wydaje się, że wszystko zmierza do próby wybicia tegorocznego maksimum. Jeżeli tak się stanie, znacząco zwiększą się szanse powrotu na maksima z 2014 i 2015 roku.

Bytom – kurs oscyluje w granicach średniej i jeżeli dzisiaj nie dojdzie do mocnych spadków, pojawi się sygnał kupna. Spółka wygląda ciekawie, gdyż następujący odwrót od spadków podparty jest wyższymi obrotami, co dobrze wróży dalszym wzrostom.

Vistula – spółka notuje pierwszy mocniejszy miesiąc od dłuższego czasu co można uznać za pozytywny sygnał na najbliższy okres. Bardzo płytka korekta może świadczyć o słabości podaży, a w takich warunkach niewiele potrzeba aby cena na nowo zaczęła dynamicznie rosnąć.

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1500 zł).

Nasz Portfel Fabera:

W maju zdecyduję się na zakup spółki Bytom. Wydaje mi się, że jest ono u progu wybicia i w dalszej części roku może zyskiwać na wartości. Z pozostałych spółek, nowsze nabytki minimalnie tracą, a starsze solidnie zyskują. Z aktualnego składu martwi mnie jedynie Elbudowa, ale na razie damy jej jeszcze czas. Mimo korekty na naszym parkiecie, portfel kolejny raz notuje mały plus i łącznie zarabia blisko 13,5%.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec kolejnego miesiąca. Wszystkie wpisy można śledzić pod tagiem – Mebane Faber.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here