Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG wyraźnie zyskiwał na wartości w kończącym się miesiącu. Wydaje się, że przed kupującymi kluczowy moment jakim będzie test oporu przy 50 000 punktów. Jeżeli udałoby się go przełamać, dojdzie także do wybicia ponad naszą średnią SMA15. Byłby to czytelny sygnał, który z powrotem umożliwiłby nam dokonywanie zakupów w ramach strategii Fabera.

wig

Lotos – mocne wzrosty doprowadziły do wybicia ponad średnią. Jest to więc sygnał kupna z celem przynajmniej przy najbliższym oporze, a więc okolicach 33 zł. Odbicie od wsparcia jakie wyznacza m.in. poprzedni dołek, wzmacnia tylko ten sygnał techniczny.

1

PEKAO – również sygnał kupna po wybiciu średniej. Szeroki układ techniczny to trend boczny, dlatego wydaje się, że sygnał może oznaczać w dłuższym okresie wzrosty w rejon 200 zł.

2

PKN Orlen – niewiele brakowało aby sygnał kupna pojawił się już miesiąc temu. Teraz kurs jest już mocno ponad średnią, pokazując potencjalny powrót kursu na ostatnie maksimum. Jest to sytuacja niemal idealna, gdyż mamy szeroki trend wzrostowy, a korekcyjne spadki zatrzymały się na technicznym wsparciu. Kurs przebija wznoszącą się średnią, nie jest więc to gra na odwrócenie trendu, jak ma to miejsce w przypadku spółek po długim okresie spadkowym. Do pełni szczęścia brakuje pozytywnej sytuacji na WIG, bo to jest jedno z kryterium systemu – nie kupujemy, gdy WIG jest poniżej średniej co w długim okresie zabezpiecza nas przed uczestniczeniem w bessie. Gdyby sytuacja na WIG pozwalałaby na zakupy to Orlen trafiłby do naszego portfela.

3

Forte – wyraźny sygnał kupna w trendzie wzrostowym. Jedyny mankament to bliskość maksimum trendu, a więc potencjalnie mało miejsca na wzrosty, tym bardziej, że tak naprawdę od kilkunastu miesięcy możemy wyróżnić tu trend boczny.

4

Grajewo – piękna sytuacja, szeroki trend wzrostowy, wybicie średniej, a pod względem technicznym – odbicie od wsparcia, po całej serii pin barów i po długiej ale płaskiej korekcie. Do tego rosnące obroty. Wydaje się, że cena powinna rosnąć w kierunku 34 zł.

5

Sanok – tu także pozytywnie po wybiciu średniej w górę. Korekta spadkowa zatrzymała się na ważnym wsparciu i od tego czasu cena wzrasta. Jedyne czego może brakować to większe obroty w momencie odbicia.

6

ABC Data – sygnał kupna po mocnym wybiciu średniej. Tu również spadki zatrzymały się na jednym ze wsparć, a po pewnym okresie ruchu bocznego, kurs wybił w górę. Kilkuletni trend jest spadkowy, a linia trendu nie została jeszcze wybita, dlatego nadal należy zachować ostrożność, gdyż wzrosty wciąż mogą okazać się jedynie większą korektą.

7

Monnari – kolejna bardzo pozytywna sytuacja czyli sygnał kupna na wznoszącej średniej, a więc w wyraźnym trendzie wzrostowym. Jeżeli WIG pozwalałby na zakupy to spółka trafiłaby do naszego portfela z częściowy TP jakieś 30% wyżej czyli w okolicach poprzedniego szczytu.

8

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

portfelZe względu na nadal obowiązujący zakaz kupowania, jedyną spółką, która znajduje się w portfelu jest Vistula. Obecnie zarabiamy na niej około 46%. Mam nadzieję, że niebawem system pozwoli na kupowanie nowych spółek i portfel stanie się ciekawszy.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec kwietnia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here