Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Dzisiaj ostatnia sesja stycznia. Tradycyjnie jest to dzień podsumowania mijającego miesiąca wg. wskazań tzw. systemu Fabera. Na początek wykres, który decyduje o tym czy można dokonywać zakupów czyli indeks WIG. W styczniu nasz parkiet mocno zyskiwał, kurs znajduje się nadal nad średnią więc jest to wskazanie na okres hossy, a więc nadal można dokonywać transakcji w naszym portfelu.

Apator – tu pojawia się jeden z ciekawszych sygnałów kupna. W styczniu cena wyraźnie rosła, wybijając średnią dając sygnał do dalszych wzrostów. Technicznie spółka porusza się od dawna w trendzie wzrostowym, a wzrosty w kończącym się miesiącu powstały przy najwyższych obrotach w całym okresie korekcyjnym. Możliwe więc, że popyt spróbuje wykorzystać wybicie do powrotu cena na ostatnie maksima, oczywiście w nieco dłuższym okresie czasu.

Ciech – tu także ładny sygnał kupna poprzez wybicie średniej i poprzedniego wierzchołka. Możliwe, że cena będzie nadal rosnąć, choć tutaj cały okres spadkowy charakteryzował się dość wysokim wolumenem.

Elbudowa – piękny, mocny sygnał wynikający ze średniej oraz podparty formacją podwójnego dna i wyższym wolumenem ostatnich wzrostów. Wydaje się, że mamy otwartą przestrzeń przynajmniej do 160 zł.

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

Styczeń okazał się udany dla naszego portfela. Dwie posiadane dotąd spółki czyli Pelion i PKO BP zarobiły razem prawie 13%. Korzystając z możliwości kupowania kolejnych spółek, dokonujemy dwóch transakcji. Zakup wstępny spółki Apator oraz zakup pełny, za 3000 zł spółki Elbudowa. Portfel jako całość jest na blisko 12,5% plusie.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec kolejnego miesiąca. Wszystkie wpisy można śledzić pod tagiem – Mebane Faber.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here