Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG nadal, już od 4 miesięcy pozostaje poniżej średnią. Oznacza to zakaz kupowania nowych spółek do portfela. Na razie nie można przesadzać z paniką, przynajmniej dopóki nie zostanie przełamane minimum z sierpnia. Wtedy pojawił się pin bar z dłuższym dolnym cieniem, który mógł zwiastować poprawę. Na razie nic takiego nie ma miejsca, choć sygnał nie został jeszcze zanegowany. Spadek poniżej tego minimum może spowodować dalsze osuwanie się kurs do kolejnego wsparcia w okolicach 42 800 punktów.

wig

Na początek sygnały negatywne:

Grupa Kęty – cena wyraźnie spadła poniżej średniej. Mamy tu jednak długoterminowy trend wzrostowy, dlatego w pierwszej kolejności jest to sygnał ostrzegawczy. Zejście poniżej 260 zł powinno sprawić, że zapali się żółte światło, a spadek poniżej 250 zł może oznaczać przynajmniej znacznie głębszą korektę.
kety

Lotos – w ubiegłym miesiącu cena spadła poniżej średniej dając sygnał sprzedaży. W tym, kurs był już nad kreską, aczkolwiek wzrosty zostały w całości zanegowane, stąd też pin bar z ceną zamknięcia poniżej średniej. Szkoda, że nie gramy na spadki, które są często bardziej dynamiczne od wzrostów. W takim wypadku sprzedawałbym Lotos z celem przynajmniej przy 23,50 zł.
lotos

Wawel – cena znajduje się na granicy średniej, a więc dzisiejsza sesja zdecyduje czy pojawi się sygnał sprzedaży. Sytuacja ogólnie nie wygląda najlepiej, być może szykuje się ogromny podwójny szczyt, który oznaczałby większe spadki.
wawel

ABPL – sygnał sprzedaży z ubiegłego miesiąca zostaje podtrzymany, a świece październikowa to pin bar spadkowy. Cena znajduje się na linii trendu wzrostowego i wydaje się, że jej wybicie będzie czytelnym sygnałem do rozwinięcia spadków, przynajmniej do poziomu poprzedniego dołka, a więc okolic 24 zł.
abpl

Sygnały kupna:

Forte – po spadku poniżej średnie w ubiegłym miesiącu, teraz kurs powraca powyżej, dając sygnał kupna. Jeżeli podczas dzisiejszej sesji niewiele się zmieni to powstanie także formacja objęcia hossy. Ma ona miejsce w konsolidacji, aczkolwiek i tak jest to pewien pozytyw.
forte

Dębica – dzisiejsza sesja zdecyduje czy pojawi się sygnał kupna. Cena bowiem oscyluje przy średniej. Mimo wszystko sytuacja wygląda tu bardzo pozytywnie. Niedawno nastąpiło silne odbicie od linii trendu wzrostowego i jak na razie wszystko wygląda dobrze. Celem byłby poziom ostatnich dwóch szczytów, a więc 107 – 110 zł. Gdybyśmy mogli dokonać kupna, to prawdopodobnie spółka dołączyłaby do naszego portfela.
debica

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

faber portfel

W portfelu zaszły tylko niewielkie zmiany. Po pierwsze uzyskany został poziom TP dla połowy pozycji na spółce ACE, stąd też zamykamy połowę po cenie 14 zł inkasując 27% zysk. Po drugie, na wszystkich spółkach podniosłem zlecenia obronne, w taki sposób, że w zasadzie wszystkie zyski są już bezpieczne i nie ma możliwości poniesienia straty. Portfel zyskał w mijającym miesiącu około 5%, wychodząc na ponad 15% zysk. Dla porównania, odkąd prowadzimy nasz portfel czyli od 9 maja 2014 roku, indeks WIG stracił niespełna 1%, a indeks WIG20 spadł o około 14%. Cieszy więc fakt, że ten bardzo długoterminowy system zaczyna przynosić pewne efekty. Ceny podane w portfelu pochodzą z wczorajszego zamknięcia sesji, więc w momencie czytania mogą się odrobinę różnić.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec listopada.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs walut w czasie rzeczywistym | kurs lotosu | kurs funta | nasdaq akcje | wykres nasdaq | maxitrade login |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here