Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

WIG – szeroki indeks naszej giełdy nadal znajduje się poniżej średniej co jest oczywiście sygnałem negatywnym, nie pozwalającym na dokonywanie jakichkolwiek nowych transakcji w naszym portfelu. Kurs nadal oscyluje nad kluczowym wsparciem, a dopiero upadek sierpniowego minimum mógłby wywołać większą i gwałtowniejsza wyprzedaż.
wig

Na początek sygnały negatywne:

Forte – kurs spadł poniżej średniej dając sygnał nadchodzącej korekty. Trend wzrostowy trwał bardzo długo i w zasadzie większa korekta nie powinna być zaskoczeniem.

s

Lotos – chwilowy sygnał kupna został zanegowany i cena spadła mocno poniżej średniej. Z tej perspektywy wydaje się niemal pewne, że kurs zmierza na poziom wsparcia jaki wyznaczają ostatnie dołki.

ss

Sanok – również silne spadki w ostatnim czasie, które wyglądają bardzo niepokojąco. Kluczowe będzie jednak wybicie dołka z sierpnia, co może wywołać falę wyprzedaży czyli w pierwszej kolejności porządną korektę.

sss

ABPL – wyłamanie równocześnie średniej i kluczowego wsparcia w postaci poprzedniego wierzchołka trendu wzrostowego to silny sygnał sprzedaży. Wydaje się, że powinniśmy liczyć się z korektą przynajmniej porównywalną do poprzedniego takiego ruchu.

ssss

Sygnały pozytywne:

Netia – jeden z nielicznych, pozytywnych sygnałów. Kurs powraca ponad średnią, a długie dolne cienie świec wskazują na chęć dalszych wzrostów, być może nawet wyrównanie dwóch ostatnich szczytów.

k

ZPUE – najlepszy sygnał na całym rynku. Dynamiczne wyjście ponad średnią, wybicie linii korekty oraz aktywowanie się formacji podwójnego dna. Z szerokiego spojrzenia mamy do czynienia z trendem wzrostowym, a ostatnie spadki mogły być tylko korektą, tym bardziej, że nie miały wielkiej dynamiki. Z tej perspektywy celem może być nawet powrót w rejon 500 zł.

kk

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

faber portfel

W portfelu nie zachodzą żadne zmiany, chętnie kupiłbym akcje ZPUE ale nie pozwala na to przebywanie indeksu WIG poniżej średniej. Miejmy nadzieję, że spadki na GPW niebawem się zakończą i z powrotem ruszymy na zakupy. Cieszy fakt, że w obliczu słabości giełdy, spółki znajdujące się w portfelu, które przetrwały dość długą, nawet ponad roczną selekcję, zarabiają całkiem sporo, a ogólny wynik portfela poprawił się kolejny raz, przekraczając 10%.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec października.

banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here