Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG kończy czerwiec na niewielkim plusie. Daje to szansę na zakończenie korekty, a przynajmniej pokazuje, że od dwóch miesięcy nie wykazuje ona objawów rynkowej paniki. Dwie ostatnie świece miesięczne tworzą formację inside bara tzn. świeca czerwcowa mieści się w świecy z maja. Wskazuje to na możliwą konsolidację, a wybicie z zakresu majowego może wskazać dalszy kierunek. Kurs nadal znajduje się nad średnia SMA 15, a więc strategia ma zielone światło do zakupów akcji spółek.

PGE – mamy tu jeden z ciekawszych sygnałów kupna. Po długim okresie spadków, od kilku miesięcy kurs rośnie, kilka razy średnia była już naruszana, jednak dopiero teraz pojawił się mocny sygnał kupna. Pod względem historycznym cena jest dość nisko, co daje szanse na większe wzrosty.

Ciech – tu sytuacja przybiera coraz bardziej negatywny obraz. Po 3 miesiącach spadków cena przełamuje średnią dając sygnał sprzedaży. Obecnie kurs oscyluje przy linii łączącej ostatnie dwa dołki. Zejście niżej może wywołać większe spadki.

Asbis – tu także pojawia się negatywny sygnał będący konsekwencją ostatnich spadków. Także kształt czerwcowej świecy miesięcznej nie napawa optymizmem. Wydaje się, że najbliższym wsparciem, do którego cena zmierza są okolice 2 zł.

Polnord – po 13 miesiącach kurs w końcu przełamuje średnią ruchomą dając sygnał do wzrostów. Z perspektywy miesięcznej należy jednak zaznaczyć, że dotychczasowa zwyżka nie ma zbyt silnej dynamiki. Mimo wszystko wydaje się jednak, że kupujący powinni powalczyć o ustanowienie nowego maksimum ruchu wzrostowego w najbliższym czasie.

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1500 zł).

Nasz Portfel Fabera:

Z naszego portfela usunięty został niedawno nabyty zakup, mianowicie akcje Pekao. SL na poziomie 130 zł okazał się zbyt wąski dla spadków jakie miały miejsce w mijającym miesiącu. Odnotowujemy więc stratę około 8%. Z omówionych spółek, na których pojawił się sygnał kupna, ciekawie wygląda branża energetyczna czyli np. PGE. Wydaje się, że może tu w dłuższym okresie czasu powstać ruch wzrostowy porównywalny z tym z lat 2013-14. Spółka ta dołącza do naszego portfela, mam nadzieję, że po jakimś czasie zacznie przynosić zyski. Generalnie zysk przynosi PKO BP, a nowsze nabytki oscylują koło zera. Łącznie portfel zarabia około 12%.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec kolejnego miesiąca. Wszystkie wpisy można śledzić pod tagiem – Mebane Faber.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranny przegląd rynkowy – osłabienie dolara spowalnia pod koniec tygodnia?
Następny artykułMFW przejmuje kontrolę nad systemem finansowym
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here