Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG otarł się w tym miesiącu o sygnał sprzedaży. Cena pozostaje jednak nad średnią i prawdopodobnie średnią przetnie jedynie dłuższy, dolny cień. Nadal więc mamy podtrzymanie sygnału do wzrostów sprzed kilku miesięcy.

wig

Na początek sygnały negatywne:

PGE – bardzo dynamiczne spadki doprowadziły do przecięcia średniej i wygenerowania sygnału sprzedaży. Kluczowe będę dwie ostatnie sesje miesiąca. Jeżeli upadnie poziom poprzedniego dołka, kurs może spaść znacznie niżej.

s1

ING Bank – od dłuższego czasu kupujący mieli problem z dalszych windowaniem ceny. W końcu nadeszła korekta, które tworzy sygnał do spadków. Patrząc bardzo szeroko, mogą one sięgnąć nawet okolic 100 zł, choć to prognoza na daleką przyszłość.
s2

Netia – mocny sygnał sprzedaży podparty klasyczną analizą wykresu. Podwójny szczyt i silna, podażowa świeca mogą doprowadzić do głębszych spadków.
s3

Gino Rossi – kurs wydaje się łagodnie zawracać w południową stronę, zgodnie z szerszą tendencją. Możliwe, że po okresie trendu wzrostowego nadchodzi właśnie czas przynajmniej głębszej korekty.
s4

Sygnały pozytywne:

Eurocash – kurs ociera się o sygnał kupna po długoterminowych spadkach. Szersza tendencja nadal pozostaje pozytywna i wybicie okolic 40 zł powinno dać mocny sygnał powrotu do wzrostów.
k1

Lotos – podobna sytuacja jak na poprzedniej spółce. Kurs jest na granicy sygnału kupna. Wybicie ostatniego maksimum powinno dać taki sygnał i otworzyć dość dużą przestrzeń do wzrostów.
k2

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

portfel faber

W mijającym miesiącu nie zaszły poważne zmiany w portfelu. Kilku spółkom przesunąłem sporo wyżej zlecenia obronne, po ostatnich spadkach na szerokim rynku. Na głębsze cofnięcia nie powinniśmy sobie pozwalać, a możliwe, że w mijającym miesiącu, owianym zresztą złą sławą w historii giełd, zostały ustanowione ważne minima dla wielu spółek. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Zarabiają wszystkie spółki z portfela poza najnowszym nabytkiem z ubiegłego miesiąca czyli spółką ACE. Strata jest na razie niewielka i należy pozwolić spółce się “rozkręcić”, a prawdopodobnie przyniesie nam kolejne zyski. Jutro odbierzemy wypłatę w postaci dywidendy ze spółki Elektortim, którą utrzymujemy od końca listopada ubiegłego roku. Dywidendę doliczę do wartości portfela w kolejnym podsumowaniu.

Portfel w ostatnim miesiącu minimalnie stracił na wartości i znajduje się obecnie na poziomie +3,76%.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec lipca.

banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here