Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG nadal pozostaje ponad średnią co pozwala dokonywać nam kolejnych transakcji. Mam nadzieję, że wybicie poziomu poprzednich szczytów jest trwałe, a aktualne spadki tylko ruchem korekcyjnym.

wig
Na początek sygnały negatywne:

KGHM – lider giełdy niestety spada poniżej średnie. Można zauważyć, że ostatni okres to trend boczny i być może teraz czekają nas spadki, nawet do okolic 100 zł.
s
BZ WBK – podobna sytuacja jak na poprzedniej spółce. Także mozłiwy test długoterminowego wsparcia a zatem jeszcze odrobina spadków.
ss
Action – prawdopodobny koniec trendu wzrostowego. Cena poniżej średniej i brakuje tylko upadku poziomu poprzedniego dołka aby doszło do naprawdę sporej wyprzedaży.
sss

Sygnały pozytywne:

Eurocash – cena znajduje się mniej więcej na pograniczu średniej. Dzisiejsze zamknięcie dnia może zdecydować czy powstanie sygnał kupna czy też nie.
k
Orange – drugi miesiąc zamyka się ponad średnią dając sygnał do dalszych wzrostów aż do poziomu poprzedniego szczytu.
kk
Synthos – wybicie średniej nastąpiło jednak warto zauważyć, że mamy tu do czynienia z dość wąskim zakresem notowań między 4 a 5 zł.
kkk
ACE – piękne odbicie od kluczowego wsparcia powoduje wzrosty, które przebijają średnią dając sygnał kupna z celem przy poprzednim szczycie.
kkkk
CI Games – pierwszy raz od bardzo dawna cena znajduje się ponad średnią. Jest to pewien sygnał kupna, choć należy pamiętać, że mamy tu trend boczno – spadkowy. Być może jednak nadchodzą zmiany, a pokonanie średniej może oznaczać wzrost w rejon 12 zł.
kkkkkk

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

portfel faber

W mijającym miesiącu nie zaszły zmiany w portfelu. Zainkasowaliśmy zysk z dywidendy Budimexu. Szykują się kolejne dywidendy.

Nową pozycją w portfelu będzie spółka ACE, wydaje mi się, że pojawiający się na niej sygnał może spowodować wzrost przynajmniej do 14 zł, a być może nawet do 18 zł. Na tych poziomach ustawiamy więc nasze TP.

Portfel w ostatnim miesiącu zarobił kolejne pieniądze i znajduje się obecnie na poziomie +4,43%.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec czerwca.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here